RAČUNALO ČITA MISLI: Čak u 95 posto slučajeva pogađa što vidimo!

glava, ljudska glava, mozak, čovjek stroj

Do nevjerojatnog otkrića došli su znanstvenici sa Sveučilišta u Washingtonu. Oni su istraživali reakcije pacijenata sa dijagnozom epilepsije, koji se nalaze na liječenju u medicinskom centru Harbory u Seattlu, na dvije različite vrste prikaza – lica i kuća.

Dekodiranje u mozgu traje svega nekoliko milisekundi, a kompjutor s nevjerojatnih 95 posto preciznosti pogađa što je ispitanik, čiji je mozak priključen na elektrode, vidio. Računalo zapravo prepoznaje putem elektroda priključenih na temporalne režnjeve mozga dva karakteristična svojstva moždanih signala – potencijale u svezi evociranja događaja i tzv. spektralne promjene koje imaju veze sa širokom propusnom moći signala.

Radi se zapravo o stotinu neurona koji se pokreću kada nam se prikaže slika, a onda se jednostavno obrađuju podaci nakon prvog vala informacija, pojašnjavaju znanstvenici.

Obavljena je posebna analiza podataka sa ciljem da se vidi koja je kombinacija elektroda i vrsta signala u najužoj vezi s onim što su pacijenti vidjeli.

Istraživanje koje je u cijelosti objavljeno u magazinu „PLOS Computational Biology“ pruža širu sliku o tome kako osobe u budnom stanju i sa usmjerenom pažnjom percipiraju složene vizualne oblike.

Ovaj novi program tzv. „računalnog čitanja ljudskih misli“ mogao bi u budućnosti pomoći mnogim pacijentima koji su pretrpjeli oštećenja prilikom moždanog udara i oduzetost u govoru, jer bi im bilo omogućeno komuniciranje. (g. i.)