NAKON TRAGEDIJE U N. SADU: Troje ozlijeđenih i dalje kritično, traje istraga o uzroku nesreće
Srbija se oporavlja nakon tragedije na željezničkom kolodvoru u Novom Sadu, gdje je došlo do urušavanja nadstrešnice.
Izvor: Media servis
Poginulo je 14 osoba, a tri su teško ozlijeđene. Direktorica Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov:
“Posljednje informacije su da su i dalje u veoma teškom stanju. Odrađeni su novi operativni zahvati na sva tri pacijenta te je još u tijeku dodatna dijagnostika. Svi su u vrlo teškom stanju kirurški zbrinuti, a situacija je i dalje vrlo teška.”
Ozljeđene je u bolnici posjetio gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić. Poručio je kako je očevid završio jučer oko podne, a u tijeku je vještačenje.
“Vidjet ćemo mišljenje koje će nam ti ljudi dati da znamo što se dogodilo. Ono što svakako možemo očekivati je da će se nakon toga utvrditi i odgovornost onih koji su trebali raditi svoj posao, a nisu ga radili kako treba, da se ne bi došlo do nove tragedije.”
Odgovore traže i građani koji su se jučer na mirnom prosvjedu okupili ispred željezničkog kolodvora. Na kratko su blokirali promet, te su zapalili svijeće. Tužiteljstvo je priopćilo kako su tokom dana ispitali 20 osoba među kojima su direktorica javnog poduzeća Infrastrukture željeznice Srbije Jelena Tanasković te ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Goran Vesić koji se nakon ispitivanja oglasio na društvenoj mreži X:
“Danas sam u svojstvu građanina dao izjavu u Policijskoj upravi Novog Sada u vezi s nesrećom koja se jučer dogodila na Željezničkoj stanici u tom gradu. Odmah po pozivu koji sam danas dobio od Višeg javnog tužiteljstva Novi Sad otišao sam u Policijsku upravu Novi Sad i dao izjavu u prisutnosti nadležnog tužitelja. Ministarstvo građevinarstva, prometa i infrastrukture u potpunosti surađuje s tužiteljstvom kako bi se razjasnili uzroci ove strašne tragedije, što mi je važno i kao ministru spomenutog resora i kao građaninu Srbije kojeg je duboko potresla ova vijest.”
Željeznički kolodvor izgrađen je 1964. godine, a rekonstrukcija je započela u listopadu 2021. godine. Izvođač radova bila je kineska tvrtka, ali nadstrešnica, kako je srbijanskim medijima rekao resorni ministar Goran Vesić, nije bila uključena u proces renovacije. S druge strane, inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do proljeća prošle godine radio na rekonstrukciji zgrade željezničke stanice tvrdi da se na nadstrešnici radilo, prenosi N1.
Đajić kaže i kako je poslao više dopisa kojima je tražio da se s pročelja zgrade skinu mramorne ploče i provjeri stanje ispod njih, no nitko mu nije odgovorio.
Jutro u Novom Sadu… pic.twitter.com/2ApL5Tinvk
— Žaklina Tatalović (@zaklina_prva) November 3, 2024