VELIKI “LOV” NA LIJEČNIKE: Masovni egzodus iz balkanskih zemalja – problemi i u EU

Ako se nađete u situaciji da vam je potrebna medicinska pomoć dok boravite u nekoj od zemalja EU, postoji velika šansa da će vam pomoći kirurg iz Sjeverne Makedonije, ortoped iz Crne Gore, pedijatar iz Hrvatske ili medicinska sestra iz Srbije.

EU pruža radna mjesta i dom za medicinsko osoblje ne samo iz zemalja bivše SFRJ, već s cijelog Balkana.

Rumunjska je početkom ove godine bila poprište prosvjeda i generalnog štrajka zbog niskih plaća u zdravstvu. Liječnici se žale na stalni nedostatak stručnjaka, jer mlađe kolege često odlaze u zapadnu Europu nakon završetka studija. Rumunjska se bori s masovnim odlaskom medicinskog osoblja od 2000. godine, a problem se pogoršao nakon ulaska u EU 2007. godine.

Situacija u Bugarskoj je slična. Sindikati procjenjuju da nedostaje najmanje 15 do 20 tisuća medicinskih sestara za normalno funkcioniranje osnovne zdravstvene zaštite, piše Danas.hr. Bugarska se suočava s odljevom iskusnih specijalista koji često nalaze novi posao u Njemačkoj, Austriji, Francuskoj, Luksemburgu i Švedskoj.

Na Zapadnom Balkanu, posao medicinske sestre ili njegovatelja u zemljama EU je jedan od najčešćih načina za pronalaženje posla izvan vlastitih granica. To je postalo toliko uobičajeno da čak i diplomirani ekonomisti i drugi visoko obrazovani ljudi pohađaju srednje medicinske škole kako bi stekli potrebne diplome. Medicinski sindikati u Srbiji procjenjuju da je u posljednjem desetljeću zemlju napustilo oko 6000 liječnika, većinom iskusnih specijalista.

Srpski novinar i kolumnist Goran Jovanović, koji prati ovu temu već godinama, kaže: “Ako pitate bilo kojeg učenika srednje medicinske škole planira li ostati u zemlji ili nastaviti studirati, većina će vam reći da su upisali tu školu kako bi se što lakše zaposlili u EU. Nažalost, u našem zdravstvu gotovo da vrijedi pravilo da se do specijalizacija i zaposlenja dolazi isključivo stranačkim putem.”

Ova situacija se vjerojatno neće promijeniti u bliskoj budućnosti. Statistika unutar EU pokazuje da Francuska danas ima samo 318 liječnika na sto tisuća stanovnika, što je najniže još od početka devedesetih godina. Unutar EU ima oko 1.82 milijuna liječnika, ali se procjenjuje da će do 2030. biti potrebno još najmanje 250 tisuća liječnika, kao i dodatnih 150 tisuća medicinskih sestara, tehničara, njegovatelja i vozača.

Velika zabrinutost u Bruxellesu je činjenica da je veliki dio liječnika u EU već sada stariji od 55 godina. Sve članice EU imaju nedostatak liječnika specijalista, a očekuje se i daljnji porast otvorenih radnih mjesta u bolnicama širom Europe – koje nema tko popuniti, čak i u narednim godinama.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!