OD SNOVA DO STVARNOSTI: Hoće li Zagreb za pet godina izgraditi dječju bolnicu u Blatu?

U narednih nekoliko godina, san o izgradnji Nacionalne dječje bolnice u Blatu mogao bi postati stvarnost. Novi idejni projekt za gradnju bolnice predstavljen je nedavno.

Projekt bi uključivao obnovu zapuštenog, nikada dovršenog kompleksa zgrada, kao i izgradnju potpuno novih objekata. Procjenjuje se da će za izgradnju biti potrebno više od 200 milijuna eura, a očekuje se da će radovi biti dovršeni za pet godina.

Prvo je predstavljena studija izvodljivosti, a zatim i idejni projekt. Sljedeći korak je otkup zemljišta od grada Zagreba, objašnjava Gordan Žanić, ravnatelj Uprave za financijske poslove i javnu nabavu Ministarstva zdravstva i voditelj projekta.

Žanić navodi da planiraju raspisati natječaj za projektiranje, gradnju i opremanje do kraja ove godine. Nakon što se to ugovori, očekuje se da će projektiranje prve faze, odnosno glavni projekt, biti gotovo do srpnja 2025. godine. U isto vrijeme, planira se ishođenje izmjena i dopuna građevinske dozvole. Izvedbeni projekt trebao bi biti gotov do siječnja 2026. godine, a gradnja i opremanje trebali bi početi iste godine. Tehnički pregled i otvaranje bolnice očekuju se do 2029. godine.

Sadašnja Klinika za dječje bolesti u Klaićevoj je prostorno potkapacitirana, zastarjela i nema adekvatno parkiralište. Cilj je pružiti djeci iz cijele zemlje sva dostignuća moderne pedijatrije i preseliti sve pedijatrijske odjele iz drugih ustanova na jedno mjesto, ističe za Radio Sljeme Goran Roić, ravnatelj Klinike za dječje bolesti Zagreb. Bolnica neće biti paviljonskog tipa, već će biti jedan cjelovit kompleks.

Planirane su dvije faze: funkcionalna cjelovita dječja bolnica i odjel za praćenje tijekom trudnoće i poroda. Ovaj projekt obuhvaća 53 tisuće kvadrata i uključuje niz medicinskih djelatnosti koje imaju potencijal za širenje i poboljšanje usluga. Klinika za dječje bolesti Zagreb trenutno nema dječju infektologiju, ali je to predviđeno u novoj dječjoj bolnici. Na dnevnoj bazi, čak 37% malih pacijenata dolazi iz svih dijelova Hrvatske na liječenje u bolnicu, kaže Roić.

Bolnica će biti prilagođena malim pacijentima kako bi se u njoj osjećali ugodno i sigurno. Također, bit će prva u Europi koja će za rad koristiti 84% obnovljivih izvora energije, uključujući geotermalne i solarne izvore.