KAKO POSLUJU UDRUGE: Neke zgrću milijune – ovako izgleda ljestvica 10 “naj”
Pročačkali smo kako posluju, kako su regulirane, kako se financiraju udruge u Hrvatskoj. U Registru udruga RH upisano ih je 49.165, pri čemu su 37.634 udruge uskladile svoj statut sa Zakonom o udrugama, a za čak 12.190 u Registar od 1. siječnja 2016. nije upisan nijedan podatak vezan uz održavanje skupštine.
Odlučili smo ih složiti prema visini prihoda koji su ostvarile u 2022. godini.
Sport uvjerljivo vodi
Prema zadnjim dostupnim i usporedivim podacima o poslovanju udruga objavljenim na Fini za 2022. godinu, najveća udruga s najvećim prihodom u Hrvatskoj je Hrvatski nogometni savez (HNS), koji je u 2022. godini ostvario 67,38 milijuna eura prihoda, ili 77 posto više nego godinu prije. Najveći udjel u prihodovnoj strani (56,29 milijuna eura) čini mu djelatnost prodaje robe i pružanja usluga, pa su tu članarine i imovina, a u toj je godini primio donacije vrijedne sedam milijuna eura, piše Lider. HNS-ov financijski plan za 2024. godinu predviđa prihode od 50,4 milijuna eura, s dva milijuna eura više prihoda od rashoda.
Dinamo je 2022. imao prihod od 60,15 milijuna eura, za oko pet posto manji nego godinu prije, a više od 50 posto prihoda je od donacija. Zarađuje od prodaje robe i pružanja usluga, članarina i imovine, a u kategoriji ostalih prihoda je 18,5 milijuna eura. Slijedi opet sport. Hrvatski olimpijski odbor u 2022. ostvario je 37,54 milijuna eura prihoda, oko 46 posto više nego godinu prije.
Četvrto mjesto, s prihodom od 34,75 milijuna eura, drži Međunarodni medicinski zbor Hrvatska, ujedno i jedna od najmlađih udruga u Hrvatskoj (u Registru udruga je od 2109.), a kako stoji na njegovim stranicama, svoju djelatnost obavlja u suradnji s organizacijama International Medical Corps i International Medical Corps UK. U opisu djelovanja ističe da osigurava hitnu pomoć područjima pogođenima katastrofom i tamošnjim ljudima pomaže u oporavku, obnovi i stjecanju vještina i alata kojima će osigurati samodostatnost. Većinom se financira od stranih donacija.
Na petom je mjestu Hrvatski autoklub (HAK), koji je u 2022. imao prihod od 19,21 milijun eura, i to je manje-više iznos koji se vrti godinama. Slijedi opet malo sporta, Sportski savez Grada Zagreba imao je prihod od 18 milijuna eura, a sav je ostvario od donacija. U prvih deset je i Društvo prijatelja dubrovačkih starina, s prihodima od 14,63 milijuna eura, a najviše ubire na ulaznicama za Dubrovačke zidine. Na osmome je mjestu s 11,58 milijuna eura prihoda Srpsko narodno vijeće, nacionalna koordinacija vijeća srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj, koja se financira uglavnom od donacija, predzadnje drži Hrvatsko društvo skladatelja s 8,69 milijuna eura prihoda, a na desetome mjestu prema visini prihoda je Hrvatski crveni križ, s prihodima od 8,39 milijuna eura.
Crkva bez izvještaja
Već tih deset pokazuje da tu ima svašta te da su se u udruge upisali i oni kojima među njima realno nije mjesto, poput Dinama, koji je recimo u ovome mileniju samo od transfera igrača zaradio 334 milijuna eura, prema podacima specijaliziranog portala Transfermarkt. Dobro, Dinamo bar, kao i svih deset navedenih, objavljuje godišnja financijska izvješća. Da Katolička crkva ima tu obvezu, a nema, bila bi vjerojatno na prvome mjestu te ljestvice – samo na temelju međudržavnih ugovora između Hrvatske i Svete Stolice država je Katoličkoj crkvi u 2022. godini isplatila gotovo pola milijarde kuna (oko 66 milijuna eura) iz proračuna, ali ‘pomoć‘ države Katoličkoj crkvi mnogo je dubljeg zahvata. Sektor ima i ozbiljnih problema u kadrovskom smislu, od toga da je potkapacitiran do toga da radnici, kako se pokazalo, rade najčešće za crkavicu.