ZA MAJKE U NJEMAČKOJ: U obračun mirovine priznaje se i određeno vrijeme kada ne radite

Majke u Njemačkoj u mnogo su povoljnijem položaju nego li majke u Hrvatskoj, pogotovo one koje ne rade. One po djetetu mogu ostvariti čak tri godine radnog staža, jer im se to vrijeme računa kao da su radile i uplaćivale doprinose.

Bitna razlika u odnosu na Hrvatsku je da im taj staž ulazi u uvjet za mirovinu. To znači da ako im je potrebno najmanje pet godina radnog staža za mirovinu, tri godine mogu ostvariti već samom činjenicom što su odgajale dijete. Naravno, staž se povećava ovisno o broju djece. U konačnici, to će im donijeti i veću mirovinu.

“Ako je vaše dijete rođeno 1992. godine ili kasnije, njemačko mirovinsko osiguranje vam u obračun može priznati prve tri godine nakon rođenja djeteta. Za ranije rođenu djecu mogu se priznati dvije godine i šest mjeseci (‘majčina mirovina’). U slučaju više porođaja, vrijeme se umnožava na odgovarajući način”, piše Fenix-magazin.de.

Važno je pritom voditi računa da se za ostvarivanje ovog prava treba prijaviti, odnosno predati zahtjev mirovinskom osiguranju.Za tri godine po djetetu 110 eura veća mirovina

Razdoblja odgoja djeteta obvezni su doprinosi koji izravno utječu na iznos vaše mirovine, kažu iz njemačkog mirovinskog osiguranja. Za vrijeme podizanja djece bit ćete otprilike u istom položaju kao da ste plaćali doprinose na temelju prosječnih primanja svih osiguranika.

Dobit ćete nešto manje od jednog mirovinskog boda za godinu dana odgoja djeteta, što od 1. siječnja daje mirovinu od 37,60 eura mjesečno. S tri moguće godine roditeljskog staža imali biste oko 110 eura višu mjesečnu mirovinu. Ako imate više djece, vaša će se mirovina u skladu s time povećati. Doprinosi za razdoblja odgoja djeteta također su dostupni ako ste radili u to vrijeme, tako da se doprinosi za odgoj zbrajaju uz doprinose od posla, navode njemački mediji.

Uz biološke roditelje i posvojitelje, razdoblje odgoja djeteta odnosi se i na udomitelje i očuhe, kao i na djedove i bake ako dijete cijelo vrijeme živi s njima. Između majke i oca, ako zajedno koriste vrijeme za odgoj djeteta, majka ima prednost u priznavanju ovog prava, osim ako se drugačije međusobno dogovore. Ako je s djetetom vrijeme provodio otac, onda on koristi doprinose za odgoj djeteta.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!