DALIJA OREŠKOVIĆ: Pozivam predsjednika Milanovića da odabere stranu
Danas se u Saboru očekuje sastanak oporbe na kojem će se vjerojatno odlučiti o tome hoće li poslati službeni zahtjev predsjedniku Republike za sazivanjem izvanredne sjednice Sabora.
Sedmi je tjedan štrajka pravosudnih službenika, a dogovora i dalje nema, a plinska afera trese Hrvatsku. Saborska zastupnica Dalija Orešković oglasila se na Facebooku i poziva predsjednika Zorana Milanovića da odabere stranu i sazove sjednicu, jer je nesazivanje izvanredne sjednice također odabir.
Evo što Orešković piše:
Pozivam predsjednika države da odabere stranu na kojoj su ustavnost, zakonitost i obrana građana od svireposti HDZ-ove vlasti.
U slučaju kada izvršna vlast paralizira rad pravosuđa, u situaciji u kojoj sedam tjedana ne funkcionira jedna od tri grane državne vlasti, predsjednik države je dužan koristiti ustavne ovlasti koje su mu na raspolaganju. Ukoliko Zoran Milanović ne zatraži održavanje izvanredne sjednice Hrvatskog sabora, to je bijeg od uloge i odgovornosti predsjednika republike u zaštiti ustavnog i pravnog poretka.
Hrvatska se nalazi u ustavnoj krizi. Dioba vlasti i načelo međusobne suradnje i uzajamne provjere ne funkcionira. Predsjednik Vlade odbija s predsjednikom Vrhovnog suda čak i razgovarati, a kamoli udovoljiti opravdanim zahtjevima sudskih službenika za povećanjem plaće koja će im omogućiti dostojanstven život. Sve dok je blokirano pravosuđe, blokirana je i država u ispunjavanju svrhe zbog koje postoji. Građani se nemaju kome obratiti za zaštitu svojih prava i interesa.
Pored blokade sudbene grane vlasti, evidentno je da u aktualnim političkim okolnostima niti zakonodavna vlast ne obavlja svoju zadaću na ustavom predviđen način. Vlada je obavezu da osigura opskrbu pinom iskoristila kao paravan za izvlačenje ekstra profita privatnim tvrtkama i subjektima s kojima je vlast interesno povezana, na štetu državnih energetskih kompanija.
Odbijanjem snošenja političke odgovornosti za aferu u plinskom poslovanju, kao i sprječavanjem parlamentarne rasprave o propustima regulatornih tijela, vlast je još jednom demonstrirala da je politički sustav sveden na partijsko upravljanje i porobljavanje svih institucija.
Ukoliko se pod diktatom parlamentarne većine mogu sakriti i opravdati sve korupcijske afere, te ako je stabilnost i opstojnost vlasti neupitna neovisno o krivnji za koruptivne radnje, tada je država u suštini okupirana, a vlast više nije demokratska.