ZDRAVLJE IZ PRIRODE: Protiv suhog kašlja – sirup i čaj od lovora

Svaki put kada vas uhvati suhi kašalj požurite u najbližu ljekarnu po sirup? No, kupovni sirupi protiv kašlja, osim što su često skupi, usto mogu sadržavati i neke neželjene sastojke.

Kako biste bili sigurni u to da u svoj organizam unosite samo prirodno, donosimo vam ideju za pripremu zdravog sirupa protiv kašlja kod kuće.

Od sastojaka, koje vrlo vjerojatno već imate u svom domu ili vrtu, ključan je – lovorov list!

Lovor (lat. Laurus nobilis) mediteranski je grm s aromatičnim listovima koje su cijenili još i stari Grci i Rimljani, kao i Egipćani.

Premda ga većina danas smatra „običnim“ začinom koji služi samo tome da podiže okus jela, u narodnoj medicini on se naveliko koristi u liječenju raznih oboljenja, od respiratornih, preko loše probave, pa sve do bolesti srca.
Najbolje što ove jeseni možete učiniti kako biste se pripremili za moguće prehlade popraćene kašljem jest nabrati lovorovih listova, osušiti ih i pohraniti u kuhinjski ormarić.

Med i limun sigurno već imate u svom kućanstvu. Od ta tri sastojka lako i jednostavno možete pripremiti sirup koji će ublažiti simptome grlobolje, poput kašlja i neugodnog grebanja u grlu.

No, osim tih, uživat ćete i razne druge zdravstvene dobrobiti, piše Alternativa za Vas.

Dobrobiti lovora za kašalj i druge tegobe

Listovi lovora mogu se pohvaliti obiljem vitamina A, B i C, a što se tiče minerala, sadrže kalij, magnezij, mangan, kalcij, selen, bakar, željezo i cink.

Imaju analgetsko, antibakterijsko i protugljivično djelovanje, a usto pomažu čišćenju organizma.

Osim toga, lovor sadrži hlapive tvari, poput eugenola, limonena i kavikola, koji djeluju protuupalno, ublažavaju bolove (prirodni su analgetik) te smanjuju grčeve mišića (spazmolitičko djelovanje). Stoga, primjenom sirupa ne samo da ćete ublažiti simptome prehlade nego ćete i smanjiti napetost i negativne učinke stresa na vaš organizam.

Sirup od lovora osnažit će i obrambene snage vašeg organizma te podići energiju, što je iznimno važno jer vas prehlada ili gripa mogu jako iscrpiti.

Baš kao i lovor, i med ima moćno antioksidativno i antibakterijsko djelovanje te pomaže očuvanju vlažnosti u grlu, što smiruje nadražajni kašalj. Neizostavan sastojak sirupa je i limun, koji je bogat vitaminom C.

Foto: Free-images.com

Sirup od lovora – za suhi kašalj

Sastojci:

6 listova lovora
100 g domaćeg meda
250 ml vode
sok od 1 limuna
Priprema:

Zakuhajte vodu pa u nju dodajte natrgani lovor. Poklopite pa kuhajte 10-ak minuta, a zatim isključite i ostavite da se hladi 20 minuta. Potom procijedite.

Dodajte svježe iscijeđeni sok od limuna i med te sve dobro izmiješajte. Pohranite u staklenku s poklopcem i, ako ne potrošite, čuvajte u hladnjaku nekoliko dana.

Uzimajte po 2-3 žlice ovog sirupa na dan. Sirup će rado uzimati i djeca jer je ugodna okusa i mirisa.

Lovor će u kombinaciji s medom i limunom olakšati iskašljavanje te izbacivanje viška sluzi iz pluća.

Čaj od lovora

Osim sirupa, pripremiti možete i čaj s lovorom koji je također vrlo djelotvoran kod respiratornih oboljenja.

Uzmite 1-2 svježa ili sušena usitnjena lista lovora pa ih prelijte s 2 dl proključale vode. Ostavite da odstoji do pola sata, a zatim procijedite.

Popijte 1-2 šalice na dan. Ovim čajem možete se i inhalirati.

Sirup ili čaj od lovora možete obogatiti i s nekoliko listova kadulje, koja je izvrsna za grlo i desni.

Primjena eteričnog ulja lovora – kod kašlja

Baš kao i sirup i čaj, pomoći vam može i eterično ulje lovora.

Pomiješajte nekoliko kapi eteričnog ulja lovora s biljnim uljem pa utrljajte u prsni koš. To će pozitivno djelovati na dišne puteve i dodatno olakšati disanje.

Ovim se zdravim uljem možete i inhalirati tako da dodate nekoliko kapi u vruću vodu pa udišete pare.

Također, njime možete dezinficirati prostorije u kojima boravite, što je odlična ideja u vrijeme sezone prehlade i gripe.

Napomena: lovor i njegovi pripravci ne preporučuju se trudnicama i dojiljama.