HRVATSKA BIRA: Tko će u fotelje načelnika, gradonačelnika, župana?
Birališta su otvorena, Hrvatska bira lokalnu vlast. Pravo odlučivati tko će u iduće četiri godine voditi njihove općine, gradove i županije te tko će biti u predstavničkoj vlasti, ima tri milijuna 660 tisuća birača.
Izvor: Media servis
Birat će 425 općinskih i 127 gradskih vijeća, 20 županijskih skupština i skupštinu Grada Zagreba, općinske načelnike, gradonačelnike i župane, te 70-ak njihovih zamjenika iz redova nacionalnih manjina i desetak iz reda hrvatskog naroda u općinama gdje su Hrvati manjina.
Novost je da ćemo ove nedjelje birati manje zamjenika načelnika i gradonačelnika, ali i članova predstavničkih tijela nego 2017., tako ćemo u skupštinu Zagreba birati 47, umjesto 51 gradskog zastupnika.
Čelnici izvršne vlasti biraju se većinom glasova, dakle da bi bili izabrani već moraju dobiti više od 50 posto glasova birača koji su glasovali. Ne uspije li to nikome, za dva će se tjedna, 30. svibnja, održati drugi izborni krug u koji ulazi dvoje kandidata s najvećim brojem glasova.
Zbog epidemije koronavirusa preporučuje se nošenje vlastite olovke na biralište, dezinfekcija, provjetravanje prostora, što kraće zadržavanje na glasačkom mjestu. I na lokalnim će izborima moći glasovati birači koji su u izolaciji i imaju covid i oni koji su u samoizolaciji. Izbore će motriti više od deset i pol tisuća promatrača.
Prvi izborni rezultati objavit će se u 21 sat, rekla je potpredsjednica DIP-a Vesna Fabijančić Križanić.
“Oko 22 sata to bi bilo oko 50 posto biračkih mjesta, oko 23 sata oko 75 posto. Tek oko ponoći moglo bi se govoriti oko 90 posto biračkih mjesta. Prva mjesta koja će se obraditi su manja biračka mjesta.”
Na snazi je izborna šutnja, završava zatvaranjem birališta u 19 sati. Svima koji izbornu šutnju budu kršili prijete visoke novčane kazne.
“Za fizičku osobu je to 3.000 kuna. Za kandidata od 10.000 do 30.000, za pravne osobe od 100.000 do 500.000. Pozivam izborne sudionike i građane da se suzdrže od kršenja izborne šutnje.”