100. OBLJETNICA: Objavljena monografija – dokument slavne prošlosti KUD-a ‘Bukovac’
Monografija objavljena u povodu stote obljetnice društva, iznimno je djelo koje na jedinstven način povezuje povijest, tradiciju i suvremenost, a rezultat je trogodišnjeg marnog istraživanja.
Piše: Branimir Fagač
Početkom 20. stoljeća, dok su sela zagrebačkog Prigorja, uključujući Gornji i Donji Bukovec, živjela svoje posljednje „seoske“ dane prije nego ih je Zagreb potpuno obgrlio, Stjepan Novosel je 1921. godine osnovao Hrvatsko seljačko pjevačko društvo „Frankopan“ u Bukovcu, postavljajući temelje bogatog kulturnog i glazbenog života ovoga kraja.
Doba je to kada su Prigorska sela, a naročito vinogradima bogat Bukovac, bila omiljeno izletište zagrebačke elite, kako poslovne tako političke, te kulturne. Poznati bukovački vinogradi prostirali su se do samog Maksimira. Dva su se svijeta sudarila, Prigorci u svojim narodnim nošnjama i s običajima koji su fascinirali zagrebačke izletnike, te lijepo odjeveni, imućni došljaci za čijim su odijelima i slobodnim ponašanjem čeznuli prigorski seljaci koji su polako počeli zapostavljati poljoprivredu tražeći i posao u gradu.
Na područjima nekadašnjih klijeti počinju nicati ljetnikovci i otmjene kuće u kojima su imućni Zagrepčani (Holjac, Heinzel, Mileusnić, Jembrić, Vinkler, Lisičar, Kugli, Žigrović…) prvo ljetovali, a potom se i trajno naseljavali. U Zagrebačkom prigorju, na Bukovcu, uz gradskog zastupnika i pisca Augusta Šenou, pjesnika Augusta Harambašića, Antuna Gustava Matoša, te kardinala Juraja Haulika često je boravio i Stjepan Radić, u to doba predsjednik Hrvatske seljačke stranke.
Preko organizacije svoje stranke „Seljačka sloga“ dao je veliki doprinos očuvanju kulturnog blaga potičući Prigorce da njeguju svoje običaje kroz kulturna društva, da svoje nošnje ne nose samo za vrijeme svečanosti, nego i u svakodnevnom životu, te da u društva uključe i žene.
Upravo je to bio cilj profesionalaca, amatera i entuzijasta okupnjenih u Kulturno-umjetničkom društvu „Bukovac“, koji su, sve što znaju, sve što vole: svoje naslijeđe, običaje, živopisne nošnje; sve što ljubomorno čuvaju, odlučili objediniti u bogato ilustriranoj i opsežno pisanoj monografiji.
Ova izuzetna knjiga objavljena u povodu stote obljetnice postojanja društva, monumentalno je djelo koje na jedinstven način povezuje povijest, tradiciju i suvremenost, a rezultat je trogodišnjeg predanog istraživanja i marnog rada, tijekom kojeg su autori uložili nebrojene sate u istraživanju arhivske građe, kako bi što vjerodostojnije dokumentirali povijesni put društva.
Na 256 stranica koje uključuju više od 200 fotografija, monografija svjedoči o bogatstvu djelovanja, te pruža pregled ključnih povijesnih trenutaka društva, analizu njegova doprinosa očuvanju tradicijske baštine, te uvid u svakodnevni život članova kroz minula desetljeća.
Predstavljanje monografije Kulturno-umjetničkog društva ‘Bukovac’ održati će se 18. siječnja 2025. godine u prostorima Osnovne škole Bukovac.