ZDRAVLJE IZ PRIRODE: Kako protiv alergija i osjetljivosti na sunce

Ayurveda i druge drevne tradicije svijeta imaju duboko poštovanje prema suncu. Sunce je darivatelj života i zdravlja, izvor iscjeljenja, svjetlosti i unutarnje transformacije.

Sunčevo svjetlo podiže razinu serotonina, hormona sreće, pa samim time i dobro raspoloženje. Hrani kožu te daje energiju našem umu i tijelu.

Najbolji je prirodni izvor vitamina D koji je potreban za apsorpciju kalcija i za zdravlje naših kostiju.

Samo 15 minuta izlaganja jutarnjem suncu daje minimalnu dnevnu dozu D vitamina dok njegove zrake djeluju umirujuće i nježno čak i na vrlo osjetljivoj koži.

Uz sve prednosti i blagodati sunca, određena grupa ljudi ima blagu ili težu alergiju na sunce.

Dok su osobe svijetle puti sklonije opekotinama, alergije pogađaju svaki tip kože, a naročito žene, piše Alternativa za Vas.

sunčanje

Neki od uzroka alergije na sunce su:

-određene vrste fotosenzitivnih lijekova (protuupalni lijekovi, antibiotici, diuretici, analgetici)
-nasljedna vrsta alergije na sunce
-hormonalna promjena kod žena u trudnoći i nakon poroda
-sastojci u šamponima, sapunima i kremama za njegu i sunčanje
-medicinska stanja poput bolesti bubrega i autoimunih bolesti koja mogu kožu učiniti osjetljivijom na sunce

Najčešći oblik alergije na sunce je polimorfna svjetlosna erupcija, također poznata kao trovanje suncem. Znakovi i simptomi se obično javljaju na koži koja je bila izložena suncu i to u roku od nekoliko minuta do par sati nakon izlaganja suncu.

Uobičajeni simptomi alergije uključuju osip, crvenilo, vodene plikove, svrab ili bol ili, u ekstremnom obliku, vrstu erupcije kože, kao što su košnice ili veliki plikovi na koži.

Prirodno liječenje i ayurvedski savjeti

Ljeto je sezona pitta doše, a njena vatrena kvaliteta stvara vrućinu u tijelu.

Stoga ayurveda preporučuje izbjegavanje dugom izlaganju suncu kada ste ljuti, gladni ili emocionalno uznemireni jer ti faktori povećavaju pittu u tijelu i čine kožu osjetljivijom na sunce.

Također je važno ohladiti tijelo iznutra. Konzumiranje dovoljnih količina vode, zelenog lisnatog povrća i voća kao što su slatke sočne kruške, mango, slatke jabuke, grožđice i nar, pomoći će nahraniti i hidratizirati organizam.

Uravnotežite svoju crijevnu floru s probioticima visoke učinkovitosti jer se u probavnom sustavu nakupljaju otpadne tvari koje mogu pogoršati opće zdravstveno stanje i potaknuti osjetljivost kože.

Konzumirajte amalaki (amlu) jer ovaj prirodni antioksidans hidratizira, umiruje i pomlađuje cijeli organizam. Ubrzava obnovu stanica i smiruje alergijske reakcije.

Napravite napitak od latica ruža, koje ćete skuhati i ohladiti u mlijeku. Ovaj napitak izvrsno hladi i njeguje tijelo iznutra.

Pripremajte hranu s posebnom mješavinom ayurvedskih začina koja hladi i štiti vaše tijelo. Izmiješajte jednake dijelove kima, kurkume, komorača i korijandera u maslinovom ulju ili gheeju te dodajte kuhanom povrću, salatama i žitaricama.

Ilustracija
Ilustracija

Ljeti izbjegavajte ljute začine poput đumbira, čili papričice, tabasca, češnjaka ili asafoetide jer ljuta hrana može povećati osjetljivost na sunce.

Pijte puno zelenog čaja jer antioksidansi iz njegovih listova odlično štite kožu od upala i iritacija. Zeleni čaj umiruje, pomlađuje i hladi kožu iznutra i izvana.

Njegujte kožu s kokosovim uljem ili aloe vera gelom koji hlade i pomlađuju kožu lica i tijela. Napravite pastu od lubenice koja je izvrsna za hlađenje kože lica i tijela. Nanesite propasiranu lubenicu ravnomjerno na zahvaćene dijelove tijela te isperite mlakom vodom nakon 10-15 minuta.

Kurkuma i sandalovina se u ayurvedi stoljećima koriste u kozmetičke svrhe. Kurkuma ima antioksidativna svojstva, obnavlja stanice kože i potiče stvaranje kolagena zbog čega čini kožu lica i tijela sjajnijom i zdravijom. Sandalovina hladi tijelo, umiruje nadraženu kožu, smiruje upalna stanja te pomaže bržem zacjeljivanju oštećenog tkiva.

Osobe koje imaju težu alergiju na sunce trebaju poduzeti preventivne mjere i nositi odjeću za zaštitu od sunca koje uključuju košulje s dugim rukavima, duge hlače, šešir te sunčane naočale.

Često hidratizirajte kožu uz pomoć spreja s osvježavajućom vodicom od krastavaca, ružinih latica ili aloe vere. Izbjegavajte sunce između 10 i 16 sati kada je ono najsnažnije.

Postupno povećavajte količinu vremena koje provodite na otvorenom tako da se stanice kože mogu prilagoditi sunčevoj svjetlosti.

U slučaju teških i neobičnih alergijskih reakcija na koži obavezno posjetite svog dermatologa. Izbjegavajte koristiti lijekove koji vas čine osjetljivima na sunčevo svjetlo, ali prije toga se obavezno posavjetujte sa svojim liječnikom.