ZAGREB NA SAVI: Evo kako će izgledati obala Save od Jaruna do jezera Bundek

Novo kupalište na Savi-Noć

Završetak stožernog gradskog projekta, vrijednog 20 milijuna kuna, kojem je cilj oživjeti prostor uz rijeku i vratiti Zagrepčane na Savu, očekuje se na sam Dan rijeke Save, 1. lipnja ove godine.

Piše: Branimir Fagač

Zagreb je 1928. godine dobio veliko Gradsko kupalište na rijeci Savi sa 900 kabina, 500 ormarića, 11 tuševa i tri plivačke košare na splavi, koje je moglo primiti i do pet tisuća ljudi.

Otvorenju su prisustvovali, kako piše magazin “Svijet” u tekstu iz 1928. godine, načelnik g. Heinzel i podnačelnik g. Krčelić, gradski zastupnici, komandant mjesta i predstavnici vlasti.

Za ono vrijeme kupalište je bilo lijepo uređeno. Tu su se mogli vidjeli najnoviji kupaći kostimi, birala se “Miss Save”, raspirivale se prve mladenačke ljubavi i “sve u šesnaest” ispijali špriceri, hladno pivo i šabesa.

Za ljetnih pripeka Zagrepčani su se na Savi praćakali i rashlađivali.Tko se nije želio brčkati u pontonskim bazenima išao se kupati na šumovite savske rukavce, sve do današnjeg Jaruna.

Oni pak, koje baš ništa od svega toga nije zanimalo, kartali su šnapsl ili preferans u hladu pokraj redova drvenih kabina.

Prizori kakvih na Savi nije bilo već desetljećima ponovno bi mogli postati stvarnost i to, na radost svih stanovnika metropole, već ovoga ljeta.

Novo kupalište na Savi-Dan

Oživljavanje prošlosti

Naime, pokraj tramvajskog okretišta Savskog mosta u tijeku je čišćenje i održavanje oko sedam kilometara površina u inundacijskom pojasu rijeke Save.

Radove izvode Hrvatske vode i Vodoprivreda Zagreb, a Grad će, kada radovi budu privedeni kraju, uređene obale rijeke uzeti u zakup od Hrvatskih voda te provesti projekt “Aktivnosti na Savi”.

“Radi oživljavanja prostora zanemarenog više od pola stoljeća, tim će projektom na pet mjesta biti postavljeni privremeni objekti, koji će u budućnosti služiti za odmor i razonodu građana”, ističe u priopćenju Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj grada.

Gradonačelnik Milan Bandić rekao je da su zagrebačke obale Save bile predugo zanemarivane, te da je krajnje vrijeme da im udahnemo novi život. Rijeka Sava zahtijeva posebnu pažnju, jer ne bi trebala biti samo sastavni dio grada, nego njegov vitalni dio koji mu daje život, te je generator gospodarskog razvoja.

“Građevinski strojevi koji skidaju slojeve zemlje s popločene obale otkrivaju nam smjer u kojem trebamo ići – na temelju zagrebačke prošlosti oblikovati njegovu sadašnjost s vizijom budućnosti”, istaknuo je Bandić.

U priopćenju se ističe, kako će radi vraćanja građana na Savu i urbanog oživljavanja obala rijeke, Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj grada početi primjenjivati prvonagrađeno rješenje s Međunarodnog natječaja “Europan 13”.

Kupalište iz 1955. godine
Kupalište iz 1955. godine

Od Bundeka do Jaruna

Autori Carlos Zarco, Sara Palomar i Jose Luis Hidalgo iz Španjolske, te Zuhal Kol iz Turske su, što je najvažnije, prezentacijom svoje teme “Prilagodljivi grad” ugodno iznenadili i na prvu “osvojili” struku.

Dakle, uz Savu će se izgraditi pješačko-biciklističke staze, športski tereni, sunčališta, bazeni, plaže s nasipanim pijeskom, pozornice na otvorenom, kina, vidikovci te niz objekata sa zabavnom i ugostiteljskom ponudom.

Većina sadržaja bit će na otvorenom, protezat će se u dužini od Bundeka do Jaruna, a baš sve što će biti postavljeno bit će montažno i lako sklopivo, te rasklopivo.

“Cijeli je projekt zapravo privremeni oblik korištenja prostora, mogli bismo reći i ‘sezonski’. Vodostaj Save u Zagrebu, naime, tijekom godine varira oko osam metara, te stoga nije moguće na obali realizirati neke trajne projekte”, rekla je Sanja Jerković, pročelnica Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj koji je nadležan za realizaciju projekta.

Dakle, kada bude najavljeno dizanje vodostaja na rijeci Savi, svi će se objekti moći razmontirati i ukloniti u roku 24 sata.

“Takav će promjenjivi koncept omogućiti da uređenje Save ide ukorak s potrebama i interesima grada i građana”, poručio je gradonačelnik Bandić.

Savsko kupalište iz 1928. godine
Savsko kupalište iz 1928. godine

Ljeto na Savi

Tako će se zapravo nizom manjih intervencija na nasipu, ali i na površini uz samu rijeku izvući maksimum sadržaja što će pozitivno utjecati na kvalitetu života te na turizam i gospodarstvo.

Pri oblikovanju urbanog krajolika, iz Gradskog ureda, su se obvezali poštivati zeleni pojas inundacije, te brinuti i o suvremenim potrebama građana.

Nadalje, međusobno umreženi javni prostori staviti će se u funkciju cjelogodišnjeg višenamjenskog korištenja različitih društvenih skupina.

“Uređene prostore uz Savu građani će moći koristiti već ovo ljeto”, najavila je Jerković, izrazivši nadu da će taj projekt biti prvi korak prema projektu “Zagreb na Savi”.