VIDEO: DISKRIMINACIJA – Tko su omiljeni, a tko nepoželjni kod njemačkih poslodavaca

Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)

Njemački građani sa stranim imenom teže pronalaze posao od „pravih“ Nijemaca, pa čak i kad se radi o drugoj generaciji migranata. Najgore prolaze kandidati iz afričkih i muslimanskih zemalja. Što država čini protiv toga?

U Njemačkoj je već 12 godina na snazi Opći zakon o jednakom tretmanu svih ljudi. Prema tom zakonu diskriminacija je strogo zabranjena – pogotovo na radnom mjestu.

Što to konkretno znači za one koji traže posao? Kandidati više ne moraju odgovarati na pitanja o tome koliko imaju godina, jesu li u braku, koje su vjeroispovijesti ili seksualne orijentacije.

Neke firme čak prakticiraju isključivo anonimne natječaje. U prijavi za posao više ne mora stajati ni fotografija, osim ako kompanija koja je raspisala radno mjesto ne inzistira na tome, piše Deutsche Welle.

Zvuči korektno, ali kako sve to zaista izgleda u praksi? Tamnoputi kandidati i muslimani generalno teže dolaze do posla nego ostali.

Statistike kažu da po zatvaranju natječaja 60% Nijemaca dobije poziv za razgovor, ali samo 51% građana stranog podrijetla.

Najlošije šanse imaju kandidati s albanskim, iračkim, marokanskim, ruskim i turskim korijenima.

Osim toga, razne studije otkrivaju da su akademski građani stranog podrijetla često lošije plaćeni nego njihovi kolege Nijemci.

Ali nije sve tako negativno, ima i pozitivnih primjera. Kandidati iz Španjolske, Japana, Poljske i Švicarske omiljeni su kod njemačkih poslodavaca – omiljeniji čak i od samih Nijemaca.