VAŽNO ZA NEZAPOSLENE: Sezonski posao ne znači automatski gubitak socijalne pomoći

bar, restoran, kafić

Broj građana koji imaju pravo na socijalnu pomoć u Zagrebu iz godine u godinu raste, a 2016. zajamčenu novčanu naknadu ostvarilo je 6.818 samaca i obitelji.

Izvješće: Media servis

Prema podacima Centra za socijalnu skrb Zagreb, u istom razdoblju pravo na socijalnu pomoć izgubilo je 325 osoba, od čega dio njih jer se nisu redovito prijavljivali na Zavod za zapošljavanje.
Broj korisnika socijalne pomoći u Zagrebu je od 2008. do 2016. porastao za skoro dvije tisuće, pokazuju podaci Centra za socijalnu skrb Zagreb.

Ravnateljica Centra Tatjana Brozić Perić otkrila nam je da dio korisnika gubi pravo na zajamčenu novčanu naknadu jer ne sudjeluju aktivno u traženju posla, odnosno jer se odbijaju prijaviti na Zavod za zapošljavanje. U prošloj godini zabilježeno je 25 takvih slučajeva, od čega je 15 samaca.

“Nikad si ne bih dozvolila reći da je 25 obitelji malo, ali je u odnosu na 6.800 brojčano, statistički je malo. Tu ne staje sve automatikom. Ti više nisi prijavljen, naravno zajamčena naknada će prestati jer nema uvjeta da je prima, ali će se iza toga izvršiti određeni uvidi u obitelj, pogotovo ako su bila i djeca”, rekla je ravnateljica CZSS-a.

Maksimalan iznos socijalne pomoći koji može dobiti kućanstvo je 3.276 kuna. Radno nesposobni samac dobije 920 kuna, radno sposobni kao i samohrani roditelj 800 kuna, odrasli član kućanstva 480 kuna, dijete 320 kuna, a dijete samohranog roditelja 440 kuna. No Zagreb je u povoljnom položaju jer ima Odluku o socijalnoj skrbi, tako obitelji koje imaju status primatelja zajamčene novčane naknade mogu ostvariti dosta toga.

“Plaćanja dijela režija, od troškova stanovanja, prehranu pučke kuhinje, djeca su oslobođena plaćanja dijela troškova u školi i vrtićima, iznos po Zakonu o socijalnoj skrbi koji djeluje na cijeloj Hrvatskoj ograničen je, no u Zagrebu može biti malo veći”, istaknula je Brozić Perić.

Uzmemo li u obzir da je 2016. minimalna neto plaća u Hrvatskoj oko 2.500 kuna, nekim je zagrebačkim obiteljima s više maloljetne djece isplativije bilo primati socijalnu pomoć, nego da rade za minimalac. A svaki pokušaj prijevare, Centar za socijalnu skrb Zagreb pokušava utvrditi izlaskom u provjeru bar jednom godišnje, s tim da zaprimaju i prijave drugih građana. Pritom im pomaže i aplikacija Socskrb kojom iz ureda mogu utvrditi razne informacije. Što se tiče sezonskog posla, došlo je do promjene u Zakonu pa korisnik ne gubi odmah pravo na socijalnu skrb.

“Uračunava se, mora se obavijestiti Centar, ali će se po isteku posla vidjeti koliko je zarađeno, kolika je bila naknada, hoće li prestati ili će se samo ubuduće umanjiti za zarađeni iznos”, objašnjava ravnateljica Tatjana Brozić Perić. A neki korisnici socijalne skrbi imaju pravo na novčanu naknadu i ako posjeduju automobil.

“Ako vozilo služi za prijevoz samca ili člana kućanstva korisnika prava po osnovi invaliditeta, starije i nemoćne osobe ili je prema procjeni stručnog radnika Centra osobno registrirano vozilu nužno radi prostorne izoliranosti”, rekla je ravnateljica CZSS-a.