TEMATSKA SJEDNICA U SABORU: Želimo li u Hrvatskoj liječiti oboljele od šećerne bolesti?

Foto: Facebook
Foto: Facebook

Šećerna bolest se nalazi među vodećih 10 uzroka smrti u RH., a u 2017. godini svaki dan umrlo je 6 osoba od posljedica šećerne bolesti, obavijestila je javnost Ines Strenja Linić, zastupnica Mosta i predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo.

Na Facebooku Strenja Linić iznosi i druge podatke:

Posebno su zabrinjavajući podaci Nacionalnog registra osoba sa šećernom bolešću ( CroDiab-a), da je u 2017. u Republici Hrvatskoj registrirano 304.408 osoba s dijagnozom šećerne bolesti, što je više od devet posto odrasle populacije. U posljednjih deset godina broj oboljelih povećao se za više od 150 tisuća, a šećerna bolest je lani s petog skočila na četvrto mjesto na ljestvici vodećih uzroka smrtnosti.

Glavni razlog su kronične komplikacije do kojih dolazi zbog kasnog otkrića bolesti. Troškovi liječenja dijabetesa, najčešće zbog komplikacija, porasli su u zadnjih desetak godina za dvije milijarde kuna te sada iznose 4,6 milijardi kuna godišnje. To je 20 posto proračuna Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, pri čemu 88 posto iznosa odlazi na liječenje komplikacija, među kojima su najzastupljenije komplikacije na srcu i krvnim žilama.

Informacija objavljena na mnogim portalima da Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) uvodi doplatu na gotovo sve inzuline izazvala je val negodovanja u javnosti.

Stoga smo danas ovdje pozvali sve vas: predstavnike Ministarstva zdravstva, HZZO-a, vodeće stručnjake za dijabetes i bolesti metabolizma, predstavnike Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga (HSDU-a) i Zagrebačkog dijabetičkog društva kako bismo dobili objašnjenje nastale situacije, otklonili moguće nedoumice i pronašli rješenje ali i poboljšali zaštitu i učinkovitost zdravstvenog sustava kod osoba sa šećernom bolešću.

Neki poražavajući podaci:
– 62% oboljelih je obavilo samo 1 ili nijedan KONTROLNI PREGLED vezan uz bolest u zadnjih godinu dana
– 68% ima samo 1 ili niti jedan kontrolni nalaz HbA1c u zadnjih godinu dana
– 52% oboljelih nema niti jedna kontrolni nalaz albumina (bubrezi) u urinu u zadanjih godinu dana
– 32% nije obavilo niti jedan pregled očiju u zadnjih godinu dana

Moguća rješenja:
– utvrđivanje cijene lijekvoa i lista u skladu sa preporukama struke i smjernica
– uštede investirati u veću dostupnost lijekova koji omogućavaju učinkovitije liječenje
– nužno je uvođenje zdravstvenog modela usmjerenog na ishode liječenja kako bi se podigla kvaliteta i učinkovitost pružanja usluga
– pacijent koji je u središtu zdravstvenog sustava zadovoljan je i spreman na suradnju u postizanju ishoda liječenja !!

[fb_pe url=”https://www.facebook.com/ines.s.linic/posts/10217726008012184″ bottom=”30″]

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!