ŠVALJEK PORUČILA U SESVETAMA: Škole i vrtići bit će prioritet u mojem mandatu

Tribina Sesvete_ Sandra Švaljek07

U punoj dvorani nekadašnjeg kina Narodno Sveučilišta, nezavisna kandidatkinja za gradonačelnicu Zagreba Sandra Švaljek održala je tribinu na kojoj je, osim dijelova svoga političkog programa, predstavila i neke od članova užeg tima.

Riječ je o umirovljenom generalu 1. gardijske brigade „Tigrovi“ Jozi Milićeviću te nagrađivanoj urbanistici i arhitektici Tei Horvat.

Tribinu je moderirao Boris Matoic, predsjednik vijeća Mjesnog odbora „Sesvetska Sopnica“, a na tribini je govorio i vijećnik u Gradskoj skupštini Miroslav Polovanec iz Kašine.

Umirovljeni general 1. gardijske brigade Tigrovi Jozo Milićević za Sandru Švaljek rekao je da se priključio njezinu timu jer ponuđeni program predviđa da struka u suradnji s građanima odlučuje što Zagreb treba.

„Ono što Sandra neće reći jer je skromna i samozatajna, tradicionalne su vrijednosti kojima teži njezina obitelj. Obrazovana je, pametna mlada žena  i uz sve to neovisna što je i dosad bio moto kojim sam se vodio kao bivši vojnik, ne želeći se prikloniti niti jednoj strani. Uvjeren sam da je neovisnost o strankama i lobijima jedino rješenje za budućnost našeg grada i države“, rekao je umirovljeni general Jozo Milićević.Tribina Sesvete_ Sandra Švaljek02

Sesvete su specifična zagrebačka gradska četvrt jer je jedina u kojoj broj stanovnika nakon svakog popisa stanovništva – raste.

Građane je zanimalo hoće li napokon dočekati produžetak novog dijela Ulice kneza Branimira i spoj s Varaždinskom ulicom, hoće li se graditi nove škole i vrtići u Sesvetama, demografski najmlađom četvrti koja broji preko 70.000 stanovnika, treba li mijenjati subvencionirane cijena vrtića, hoće li se urediti željeznička postaja u Sesvetama. Kako vidi  budućnost Zagrebačkog velesajma i hoće li njezina uprava graditi spalionicu u Resniku.

„Svako rasterećenje središta Sesveta koje je prometno zagušeno treba riješiti u što kraćem roku budući da se produžetak Branimirove najavljuje 10, a i više godina. Tu i druge prometnice koje koče promet u Zagrebu treba riješiti i to je izvedivo u razumnom periodu“, rekla je urbanistica i arhitektica Tea Horvat.

„Škole i vrtići svakoj vlasti moraju biti prioritet. Potkapacitirana osnovna škola u Jelkovcu napravljena je za 600 učenika, a pohađa je 850 učenika. To samo znači da dosadašnja vlast ne planira pametno. Škole i vrtići mogu se graditi na razne načine bez da trpi gradski proračun. To će svakako biti prioriteti u mojem mandatu“, rekla je Sandra Švaljek.

Sandra Švaljek smatra da trenutni model subvencionirane cijene boravka u dječjim vrtićima z zasad nije potrebno mijenjati, no ipak je istaknula:

„Radno vrijeme vrtića moramo prilagoditi 21. stoljeću pa da svaka četvrt ima nekoliko objekata koji rade dulje tijekom popodneva. Moramo smanjiti grupe jer je previše djece u njima i najvažnije – djeci ponuditi zdrave obroke“, rekla je Sandra Švaljek.

Za uređenje željezničke postaje u Sesvetama kaže da je to izvedivo jer je laka željeznica dio njezina programa.

„Vlakovi i tramvaji imaju posebno mjesto u mome programu. Ideja je napraviti hibrid između ta dva prometna sustava u kojem će tramvaji znatno brže voziti, a na njih će se nadovezivati prigradski vlakovi. Uređenje stajališta u Sesvetama svakako treba napraviti čim prije, a potrebna su i dodatna stajališta, koliko čujem – najviše u Sopnici“, rekla je Sandra Švaljek.

Za Zagrebački velesajam Sandra Švaljek kaže da ga vidi kao poslovno središte i središte društvenog života Novog Zagreba.

„Na 56.000 četvornih metara stane i novi kongresni centar, ali i hotel, poslovne prostore i poduzetničke inkubatore. I još ostaje mjesta za sajmišni prostor. Velesajam treba otvoriti njegovim građanima i učiniti ga svrhovitim“, rekla je Sandra Švaljek koja od ranije ima viziju rješenja Zagrebačkog velesajma.

Spalionica u Resniku za Sandru Švaljek nije opcija,a na pitanje što će biti s muljem iz pročistača ZOV-a odgovorila je:

„Moj stručni tim i ja smatramo da spalionica nije potrebna u Zagrebu s obzirom na količinu otpada koji se ovdje stvara. Potrebno je odvajati otpad i od njega stvoriti sekundarnu sirovinu na kojoj će Grad zarađivati, a ne plaćati drugima da zbrinjavaju otpad. Zagreb već ima spalionicu, odnosno HEP-ovu termoelektranu koja se tehnološki može prilagoditi da  kao pogonsko gorivo koristi otpad te da se tako stvara toplinska energija“, rekla je Sandra Švaljek.