SUKOBI OKO ZDRAVSTVA: Nakić ukinuo, a Varga brani – tko je u pravu?

siniša varga

Nastavljaju se reakcije nakon što je ministar zdravlja Nakić ukinuo Program 72 sata koji je omogućavao brz početak liječenja oboljelima od karcinoma.

Bivši ministar zdravlja Siniša Varga sazvao je konferenciju na medije i podsjetio da je Program 72 sata počeo u Institutu za tumore za vrijeme HDZ-ovog ravnatelja. Demantirao je i tvrdnje svog nasljednika da program nije zaživio.

“Mi smo percipirali to kao dobar program kojeg treba proširiti i na sve ostale KBC-ove. U šest mjeseci koliko je zaživio taj program, više od 2.300 pacijenata je dobilo liječenje započeto u tom režimu”, rekao je Varga a prenosi Media servis.

“Hrvatska je u europskom prosjeku po broju oboljelih, ali smrtnost nam je veća, što znači da kasnimo s liječenjem i dijagnostikom”, rekao je Varga i istaknio se programi ne bi trebali dijeliti na HDZ-ove i SDP-ove.

“Stručni i od struke prihvaćeni programi, programi koji izlaze u susret pacijentima kako bi njihove bolesti bile liječene pravodobro i na najmoderniji način, mora biti politika svakog ministra zdravlja, bez obzira koje stranačke boje nosi”, kaže Varga.

Slično je i s ukinutim Programom plus, tj dodatnim radom srijedom i subotom kako bi se smanjile liste čekanja. U njegovu obranu uz Vargu je stao i docent Dragan Korolija-Marinić.

“Ja bih vas podsjetio samo na jedan dio tog programa u splitskom KBC-u kada je u jednom danu operiran 41 pacijent s očnom mrenom. Moje pitanje za sve vas jest: je li tim pacijentima bila korisna operacija očne mrene, ili su trebali i dalje biti slabovidni”, rekao je Dragan Korolija-Marinić.

No u Hrvatskoj udruzi bolničkih liječnika daju potporu ministru Nakiću. Potpredsjednica udruge Ada Barić kaže da su od početka protiv takvih programa, jer ih nema niti jedna zemlja EU.

Dodaje da nije provedena niti jedna analiza koja dokazuje prednosti ovih programa.Unutar 72 sata je u krajnjoj liniji neodgovorno, jer za ozbiljan pristup liječenju malignih bolesti treba u većini slučajeva puno više vremena radi pretraga koje se moraju obaviti, radi oporavka samih bolesnika koji često prođu vrlo teške dijagnostičke pretrage i radi samog definiranja operativnog liječenja. To se inače u medicini zove plan terapije”, rekla je Barić.

Tvrdi da bivša administracija nije napravila niti jednu reformu, te se nadaju da će one konačno krenuti.
“Sve je samo pitanje financija jer Hrvatska ima jedno od najmanjih izdvajanja po glavi stanovnika za zdravstvo te se s tako malim izdvajanjima za zdravstveni sustav ne mogu očekivati čudo. Unatoč tome, liječnici rade prekovremeno. Nemamo ni regula, niti se poštuju zakoni, niti se poštuju pravila o prekovremenim satima upravo zato da bi bolesnici dobro prošli”, rekla je Barić.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!