STRAH OD SVJETSKOG RATA: Kako i kamo pobjeći ako se sukobe svjetske sile?

Ilustracija
Ilustracija

Napetosti u svijetu rastu, sve je veći strah od vojnog sukoba svjetskih razmjera, pa nije zgorega znati gdje se čovjek može skloniti od ratnog vihora.

Pripremio: Robert Grof

Teroristički napadi, zveckanje oružja na Korejskom poluotoku, zategnuti odnosi nuklearnih velesila… dovoljan su razlog da zaključimo kako je svijet na rubu novog globalnog sukoba.

No, dobro je znati da postoje mjesta na kojima se možemo sakriti od mogućih ratnih sukoba. Udaljenija su no što bismo željeli, ali ih ima i u Europi!

Butan, planinska država u Aziji, jedna je od takvih. Vladinom odlukom, zbog globalnog zagrijavanja, najmanje 60 posto zemlje mora ostati prekriveno šumom, a jedan dan u mjesecu, zabranjena je vožnja automobilima.

Država većinom orijentirana na poljoprivredu, dovoljno udaljena da ostane van dometa topova je Fidži, otok u Tihom oceanu.

Malta, otok u Sredozemnom moru, bliži Europljanima, koji bi, zasigurno, ostao izoliran od ratnih sukoba, zemlja je čistog mora, ali negostoljubive prirode.

Bogata zemlja okružena Alpama, tijekom povijesti neutralna i izvan velikih svjetskih sukoba, Švicarska će zasigurno takva i ostati.

Grenland, danska sjeverna teritorija u slučaju novog globalnog rata ostati će netaknuta. Oko 81 posto površine prekriveno je ledom i snijegom, pa stanovništvo živi u fjordovima na jugozapadu, gde je klima blaža.

Najudaljenija točka na svijetu, od bilo koje nuklearne sile, čileanski je grad Punta Arenas. Srednje razvijena zemlja visoke stope rasta.

Island, otok udaljen od svih potencijalnih žarišta i jedna je od najmiroljubivijih zemalja svijeta, obiluje jedinstvenim prirodnim ljepotama.

Još jedna miroljubiva država, stabilne ekonomije i visokog životnog standarda je Novi Zeland. Kroz povijest uglavnom je pošteđen ratnih sukoba.