SLAVEN LETICA: Moja znanstvena savjest je mirna – spriječeni smo da budemo prvaci

hrvatska, reprezentacija

Naš poznati kolumnist, analitičar političkih i društvenih zbivanja, sociolog Slaven Letica i svojim je analizama dokazivao kako će Vatreni biti svjetski prvaci.

Nakon što smo izgubili od Francuske, Letica se ne posipa pepelom, već analizira na osnovu argumenata zašto je tome tako.

Ovo je njegova objava na Facebooku:

DVA DANA NAKON FINALA: Moja je znanstvena savjest mirna:

Neosporna „pljačka“ argentinskog suca i pogrešno korištenje VAR-a spriječile su „Ponosne 2018“ da postanu svjetski prvaci, a time i ispravnost mog predviđanja da će to biti!

Pričekao sam dva dana i noći od završetka finala (15. srpnja 2018.) Svjetskog kupa koji će postati nezaobilaznim dijelom hrvatske, ali i svjetske nogometne povijesti, kako bi se hladne glave osvrnuo na moja predviđanja koja su tog dana objavljena u vodećem (po nakladi i utjecaju) dnevnom listu – Večernjem listu.

Ta su predviđanja objavljena pod naslovom koji sam predložio, a urednici (Dražen Klarić i Žarko Ivković) su ga prihvatili: „Odgovorno tvrdim: večeras će Hrvatska postati prvak, Modrić najbolji na svijetu!“

Foto: Instagram
Foto: Instagram

Moja je prognoza bila polovično uspješna: Luka Modrić je proglašen najboljim igračem Svjetskog kupa, a Hrvatska nije postala svjetskim prvakom. Umjesto toga, postala je SVJETSKOM „narodnom princezom“, tj. šampionom svih svjetskih romantičnih i nostalgičnih nogometnih srdaca koja uživaju u lijepom, umjetničkom nogometu, viteškom natjecanju, ali i poštenom/pravednom suđenju.

U izradi prognoze pobjednika Svjetskog kupa i najboljeg igrača primijetio sam metodu ili, bolje, analitički pristup koji se nije ranije koristio u sportskim predviđanjima – ni u svijetu, nekmoli u Hrvatskoj.

Analitički pristup koju sam koristio osmislio je ruski matematički geofizičar i seizmolog Vladimir Keilis-Borok (1921.-2013.). Nastojeći osmisliti metodu prognoziranja potresa, on je zaključio kako znanost potrese naprosto ne može predvidjeti, ali da može pokušati definirati neke geofizičke znakove koji bi mogli upućivati na pojavu potresa. Svoju je metodu nazvao „prepoznavanje obrasca“ (pattern recognition). U suradnji s američkim kvantitativnim historiografom Allanom Lichtmanom metodologiju „prepoznavanja obrasca“ uspješno je kasnije primijenio na, primjerice, prognoziranje američkih parlamentarnih i predsjedničkih izbora.

Polazeći od te ideje/analitičkog pristupa, izdvojio sam jedanaest (11) čimbenika koji po sudu brojnih nogometnih teoretičara i praktičara određuju pobjednički ili gubitnički potencijal momčadi: (1.) pojedinačne kvalitete igrača, (2) kvaliteta nogometne momčadi, (3) pobjednički ili gubitnički momčadski duh, (4) motivacija igrača i momčadi, (5) kvaliteta i vodstvene sposobnosti izbornika, (6) moralni, igrački i socijalni kapital kapetana momčadi, (7) potpore i energije koju momčadi daju ili oduzimaju navijači, (8) korištenje suvremenih znanstvenih i stručnih spoznaja u nogometu, (9) sportska sreća i nesreća, (10) kvaliteta sudaca i (11) eventualni krupni sudački propusti ili „pljačka“.

Kao stručnog konzultanta za procjenu „bruto nogometne snage“ naših francuskih protivnika i hrvatske reprezentacije iskoristio sam trenera svih trenera Miroslava Ćiru Blaževića. Ćiro mi je svoje procjene s radošću poklonio.

Na temelju tih procjena i mojih socio-psiholoških analize ostalih čimbenika, u prethodna dva članka sam zaključio sam da ćemo pobijediti Ruse (ako ne koriste doping) i Engleze.
Predvidio sam i pobjedu protiv Francuza, uz jasno napisanu i u Večernjem listu objavljenu napomenu: „Na temelju analize temeljene na metodologiji ‘prepoznavanja obrazaca’ uvjeren sam da ćemo – ako nas ne pogodi neka silna nesreća i/ili ako nas suci ne ‘opljačkaju’ – pobijediti Francuze i postati svjetskim prvacima!“

Foto: Screenshot
Foto: Screenshot

Nažalost, oba čimbenika odigrala su presudno važne uloge u finalnoj utakmici: „silna nesreća“ (Mario Mandžukić je dao autogol nakon prekršaja na njemu koji sudac nije sudio) i sudačka „pljačka“: (a) suđeni nepostojeći faul Marcela Brozovića na Antoinu Griezmannu i (b) suđeni penal za kojeg najveći broj neutralnih kvalificiranih nogometnih znalaca (bivših igrača, sudaca i trenera) smatra da nije postojao ili nije trebao biti suđen u finalu svjetskog prvenstva.

Evo, uostalom, tih ocjena i mišljenja o odlukama argentinskog suca-osvetnika (pobijedili smo mu i ponizili voljenu Argentinu 3:0, pa ga FIFA nije smjela delegirati, jer je u toj zemlji nogomet važniji od pravde, etike, pa i života), pa sami prosudite (citiran ih iz Jutarnjeg lista, a objavljeni su u gotovo svim hrvatskim i svjetskim medijima):

Legendarni danski golman Peter Schmeichel: “Koristio je VAR pri odluci da dosudi penal u situaciji kada mislim da ga nikako nije bilo. Odlukom da pokaže na jedanaesterac za Francusku potpuno je uništio utakmicu. Ta je odluka prelomila utakmicu. Hrvatskoj je isisana sva energija, te joj je oduzeta inicijativa koju je imala. Perišić se nikako nije mogao izmaknuti, lopta ga je iznenadila.”

Nekadašnji golman madridskog Reala i španjolske reprezentacije Iker Casillas: “Još jedna pogreška! Pa nije Perišić mogao maknuti ruku nikako. Matuidi je pokušao udariti loptu glavom, promašio loptu i ona je pogodila Perišića u ruku. Moje mišljenje je da to ne može biti penal. Iskreno, ja korištenje VAR-a i ne razumijem dobro. Francuska je zabila iz slobodnjaka kojem nije prethodio prekršaj. I nikom ništa.”

Urugvajski napadač Luis Suarez: „Nije postojao prekršaj na Griezmannu kod prvog gola i Pogba bio u zaleđu.“

Foto: Screenshot
Foto: Screenshot

Proslavljeni sudac Howard Webb: “Ovo nije bilo ispravno korištenje VAR-a. Sudac nije smio dosuditi penal na ovakav način.”
Najbolji irski nogometaš svih vremena bio Roy Keane: ”Nogomet je najljepša igra na svijetu, ali ta odluka mi se gadi. Stvarno mi se gadi. Hrvatski igrači su zaslužili bolje od toga. To je smiješna odluka. Sramotno. Taj sudac nikad nije igrao nogomet.”

Bivši njemački reprezentativac i trener Jürgen Klinsmann: “Ako sudac nije siguran u svoju odluku, onda bolje da ne sudi penal.”

Aktualni trener Manchester Uniteda Jose Mourinho: “Na poluvremenu bolja momčad je gubila 1:2 i to zbog pogreške u primjeni VAR-a, odnosno pogrešnog tumačenja njegova koncepta. Ne kažem da je ili nije bio penal. O tome svatko može imati svoje mišljenje. Stvar je u tome da je koncept VAR-a da ispravlja važne sudačke greške, a u ovoj situaciji to nije bio slučaj i to je jako, jako razočaravajuće.”

Engleska legenda Alan Shearer: “Nije u redu da smiješna odluka poput ove odluči finale. To je nezasluženo nakon ovakvog turnira. Hrvatska je bila briljantna, a gube zbog penala i slobodnog udarca koji nisu trebali biti suđeni.”

mandžukić, lloris

Najbolji strijelac Svjetskog kupa 1990. Gary Lineker: “Neeeeeee! Ne možeš dosuditi takav jedanaesterac. Pobogu VAR.”
Bivši sudac Andujar Oliver: “Nestor Pitana pogrešno je sudio faul iz kojeg su Francuzi zabili prvi gol. Nije trebao suditi penal zato što Perišić nije imao namjeru igrati rukom.“

Kako nisam kvalificiran da ocjenjujem sudce, suđenje i sudačke propuste, pa i „pljačke“, navedeni komentari i ocjene itekako kvalificiranih nogometnih trudbenika meni su melem na ranu.
Naime, i dalje sam uvjeren da je metodologija „prepoznavanja obrazaca“ koju sam primijenio u predviđanju eliminacijskih utakmica na Svjetskom kupu superiorna svim drugim metodologijama.
Upravo zbog toga, osobno ću je i dalje koristiti, poklanjajući znatno veću pažnju karijerama sudaca i njihovim sklonostima previdima, pogreškama, pa i sitnom i krupnom đeparenju, prevarama i velikim – pljačkama.

[fb_pe url=”https://www.facebook.com/slaven.letica.9/posts/10156942467427871″ bottom=”30”]