RAKIJA PUNI DRŽAVNU KASU: Slavonci za pečenje rakije platili gotovo 9 milijuna!

Ilustracija
Ilustracija

Pečenje rakije po dvorištima u Slavoniji nije smanjeno unatoč tome što je od srpnja 2013. godine stupio na snagu Zakon o trošarinama, ili kako ga Slavonci popularno zovu “porez na rakiju”.

Neki su pokušali izigrati nova pravila iza dobro zaključanih vrata na ulazu u dvorište,ali  inspekcijski nadzori vrlo brzo su ih uvjerili u to da se država ne šali s tim “porezom na rakiju”, kako Slavonci u gorkoj šali skupno nazivaju registracije kotla i proizvodnje te plaćanje paušala i trošarina za rakiju proizvedenu za vlastite potrebe.

Osim što je uvela trošarine na rakiju, država je vlasnike kotlova razuvjerila i da ulaskom u Europsku uniju taj posao po dvorištima neće stati, čime su ih euroskeptici nerijetko plašili, ali da će biti reguliran.

A mali proizvođač jakih alkoholnih pića (JAP) onaj je koji rakiju proizvodi za vlastite potrebe, tj. potrebe članova kućanstva. Sam obračunava i plaća trošarinu na alkohol ne čekajući nikakve uplatnice i formulare iz carinskog ureda. Trošarina se obračunava ovisno o obujmu prijavljenog kotla. Bez obzira na to bio on u vlasništvu ili iznajmljen, a obujma je do 100 litara, obračunava se i plaća trošarina kao godišnji paušal od 100, a za kotao veći od 100 litara – 200 kuna, piše Glas Slavonije.

U iznos godišnjeg paušala uključena je neoporeziva količina JAP-a od 20 litara čistog alkohola po kućanstvu. Primjerice, 50 je to litara rakije od 16 gradi ili 40 posto alkohola. Ispeče li se veća količina, tada se uz prethodno obračunati godišnji paušal, samo na razliku iznad 20 litara čistog alkohola dodatno obračunava i plaća puni iznos trošarine od 53 kune po litri takvog alkohola.

Prema podatcima Ministarstva financija – Carinske uprave, u pet slavonskih županija do 14. kolovoza ove godine u Registar trošarinskih obveznika prijavljeno je ukupno 15.845 malih proizvođača JAP-a. Od toga je ukupan broj aktivnih malih proizvođača 12.833, a odjavljenih 3012. Broj vlasnika kotla je 11.474, njihovih korisnika je 1877, a zapečaćenih kotlova je 97, ističu u Carinskoj upravi.

Tako su Slavonci na ime trošarina za rakiju u pet godina, od srpnja 2013. do kolovoza 2018., državi u njezin proračun uplatili više od 8,88 milijuna kuna, najviše za kotao do 100 litara – više od sedam milijuna kuna.