PROŠLO JE 27 GODINA: Bitka za Vukovar bila je najkrvavija u Domovinskom ratu

vukovar, križevi

Nakon tri mjeseca krvave opsade i otpora jugočetničkoj sili, pao je grad na Dunavu.

Izvor: Media servis

Bitka za Vukovar bila je najkrvavija u Domovinskom ratu, a 18. studenog 1991. upisan je kao najtragičniji dan u povijesti naše zemlje.

Bitka za Vukovar počela je pokoljem hrvatskih policajaca u Borovu Selu 2. svibnja, a potkraj ljeta krenuo je sveopći napad jugovojske. Plan neprijatelja bio je zauzeti grad u samo nekoliko dana. Uslijedila je strahovita odmazda nad Hrvatima.

”Bit će mesa, bit će mesa, klat ćemo Hrvate”. Nakon tromjesečne opsade, srpske snage ušle su u središte grada pa i u tamošnju bolnicu. Doktorica Vesna Bosanac s osobljem riskirala je svoj život i zdravlje kako bi nesebično pomagala žrtvama bez obzira na nacionalnost i vjeru.

”To su izrazito hrabri momci, koji bez obzira što su ranjeni imaju visoki moral. Naši civili koji su unesrećeni su potpuno smireni i svjesni situacije u kojoj se nalaze i pomoći koju ćemo im pružiti maksimalno, koliko je u našoj mogućnosti”.

Agresor je 18. studenog 1991. slomio nadljudski otpor i obranu grada. Nakon pada Vukovara, pripadnici takozvane JNA i raznih četničkih postrojbi krenuli su s iživljavanjem nad živima i mrtvima. O strahotama u Vukovaru izvještavao je legendarni novinar Siniša Glavašević.

”Ili će hrvatske vlasti učiniti sve da dođe do trajnog prekida vatre ili će poslati neophodnu i djelotvornu pomoć vojnu, ili će evakuirati civilno stanovništvo. Postoji još jedna mogućnost, to je potpuno i konačno uništenje grada i masakr stanovništva, kao i 250 teških ranjenika”.

Neprijatelj je na grad bacio više od 6 milijuna granata. Danonoćno bombardiranje izazvalo je ogromne civilne žrtve. Najstrašniji zločin dogodio se na Ovčari, 20. studenoga. Četničke postrojbe ondje su brutalno ubile brojne ranjenike i ostale zarobljenike iz vukovarske bolnice.

Vukovar je danas simbol otpora velikosrpskoj agresiji. Kroz srpske koncentracijske logore prošlo je nekoliko tisuća branitelja i civila, a oko 4 tisuće ih je ubijeno. Nakon ratnog pakla, iz svojih domova protjerano je oko 2o tisuća Vukovaraca.

U spomen na 18. studenog ’91. Hrvatski sabor donio je Odluku o proglašenju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara.