PRIJATELJSKA UTAKMICA SUSJEDA: Hrvatski košarkaši bolji od Slovenaca

Bojan Bogdanović

Sjajnu utakmicu gledali smo na HEP Međunarodnom turniru Opatija 2017 između Hrvatske i Slovenije.

Da će večerašnja utakmica biti sjajna već je pokazalo jutro jer dvorana je bila rasprodana. Tražila se karta više kako bi mogli vidjeti sjajne momke hrvatske reprezentacije.

Podršku hrvatskoj reprezentaciji došao je dati i predsjednik Vlade RH gosp. Andrej Plenković i ministar pomorstva, prometa i infrastrukture gosp. Oleg Butković. Uživali su u utakmici kao i ispunjena dvorana do posljednjeg mjesta.

Uživalo se od samog početka. Slovenci su bolje otvorili utakmicu i poveli 0-7 koševima Dončića, Prepelića i Murića. Dario Šarić je postigao prve poene za Hrvatsku za 2-7, a Bojan Bogdanović nas je doveo do samog izjednačenja (13:13). Najavili su od samog početka da će biti napeta i neizvjesna utakmica do samog kraja. Nakon izjednačenja uslijedio je mini bljesak Slovenaca koji pogađaju dvije trice (17:23). Prva četvrtina završava s prednošću Slovenije 19:25.

U drugu četvrtinu Hrvatska kreće s Markom Popovićem na poziciji playmakera, Mavra je ostao na klupi zbog skupljenih osobnih. Raspoloženi Bogdanović odmah kreće s poenima i smanjuje zaostatak na 21:25, a odmah nakon toga uslijedilo je sjajno zakucavanje Dragana Bendera koji je podignuo dvoranu na noge. Kod rezultata 23:25 odmah reagira izbornik Slovenije Kokoškov. Imao je puno učinka time-out Slovenaca jer su se odvojili na +7 zahvaljujući zaista velikom talentu slovenske košarke Luki Dončiću (25:32). Reagirao je i izbornik Petrović i Hrvatska se približava na 31:34. Simon je tricom još jednom doveo rezultat do egala kod 37:37. Igrao se koš za koš do samog isteka druge dionice, no ono što je obilježilo cijelu četvrtinu je sjajno dodavanje Darija Šarića za Ivana Ramljaka koji zakucava u zadnjim sekundama za prvo vodstvo u utakmici i konačni rezultat prvog poluvremena (46:45).

U trećoj četvrtini Prepelić pogađa tricu i dovodi Sloveniju u vodstvo, no Bogdanović odmah zabija za izjednačenje. Povela je još jednom sjajnim potezima Murića. Kod rezultata 51:56, odnosno u 26. minuti Šarić je podignuo sve na noge i to NBA blokadom na Vidmaru. Odvojila se Slovenija na +5 (56:61), a izbornik Petrović reagira minutom odmora što se odmah pokazalo sjajnim potezom jer Hrvatska dolazi do 63:63, odnosno do vodstva 64:63. Za konačan rezultat treće dionice pobrinuo se Bojan Bogdanović koji s velike udaljenosti pogađa za tri poena 67:63.

Igrala se zaista odlična utakmica. Da je tako pokazala je najbolje posljednja četvrtina u kojoj je neizvjesnost bila najveća. Povela je Hrvatska – pa Slovenija, napravio je tu Prepelić i tehničku… U konačnici Hrvatska upisuje zaista veliku pobjedu na domaćem terenu, pred domaćom publikom koja je uživala gledati najbolje hrvatske košarkaše.

Najbolji u redovima Hrvatske bili su Dario Šarić koji je ubacio 25 poena i upisao 15 skokova, Bojan Bogdanović je dodao 23 poena. Luka Dončić bio je najbolji u redovima Slovenije sa 27 poena.

Hrvatska reprezentacija sutra ima slobodan dan, a u ponedjeljak, 14. kolovoza igra svoju četvrtu pripremnu utakmicu protiv Ukrajine, stoji na službenom webu HKS-a.