PODSJETNIK NA VELIKANE: Andrija Konc – portret jednog tenora

Foto: Nikola Knežević
Foto: Nikola Knežević

U prostorijama Hrvatskog društva skladatelja jučer je predstavljeno izdanje “Andrija Konc (1914. – 1945.) – Portret jednog tenora” na kojem se nalazi dvadeset snimaka ovog opernog pjevača i šansonjera te najpopularnijeg pjevača 40-ih godina prošlog stoljeća.

Zanimljivo predavanje o velikom pjevaču kojeg se danas rijetki sjećaju, a još rjeđi imaju sačuvane njegove ploče, održao je autor izdanja, gospodin Veljko Lipovšćak, nekadašnji tehnički direktor Jugotona koji je na tom radnom mjestu proveo 36 godina. Andrija Konc ostvario je zavidnu glazbenu karijeru u predratnom i ratnom Zagrebu, a njegova popularnost u kasnim 30-ima te početkom 40-ih godina bila je tolika da su mnogi kupovali radio samo da bi mogli čuti kako pjeva. Ratna previranja te njegova likvidacija dovela su do toga da je dugo prešućivan stoga mladi naraštaji gotovo nisu ni imali prilike čuti za njega.

Andrija Konc pjevao je u zboru Narodnog kazališta u Zagrebu, često je nastupao u operetama, a imao je čak 193 nastupa. Najveći uspjeh kod publike imao je u opereti Milana Asića “Pjesmom kroz život” u prizoru iz 2. čina kada se pojavljuje u ulozi pjevača na kavanskoj terasi izvodeći pjesmu “Zar ne znaš”, a veliki uspjeh donijela mu je i glavna uloga u operetnoj reviji Slavka Miđora i Maksa Mottla “Snovi male Luane” 1945. godine. Andrija Konc vrlo je rano stekao popularnost zbog svojih javnih i radijskih nastupa. Godine 1938. zagrebačka tvornica gramofonskih ploča Edison Bell Penkala snimila je tri 25-centimetarske šelakove ploče s Andrijom Koncom uz klavirsku pratnju Rikarda Šimačeka.

Program je bio sastavljen od poznatih pjesama i šlagera koji se nalaze na CD-u. Za mađarsku tvrtku Durium Patria snimao je pjesme na mađarskom, njemačkom, hrvatskom i talijanskom jeziku. Posljednje dvije ploče snimio je 1945. za zagrebačku tvornicu gramofonskih ploča “Elektroton”, a bavio se i skladanjem koje je publika vrlo dobro prihvatila ne samo u njegovoj nego i u izvedbi ostalih pjevača zabavne glazbe 40-ih godina.

Upravo je stoga, današnje predstavljanje njegova glazbenog opusa, bilo od velike važnosti, a Veljko Lipovšćak stručnim je vodstvom proveo uzvanike i kroz povijest Croatia Recordsa od nekadašnjeg Edison Bell Penkale, Elektrotona i Jugotona pokazujući raritetne primjerke decelitnih ploča, ali i opisujući kako su se u to vrijeme snimale gramofonske ploče. Koncove snimke među kojima su “Noćas”, “Zar ne znaš”, “Snivaj” i mnoge druge, objavom na CD-u postale su dostupne svim naraštajima čime je ublažena nepravda načinjena ovom velikom pjevaču.

Album “Andrija Konc (1914. – 1945.) – Portret jednog tenora” po cijeni od 59 kuna možete nabaviti na svim prodajnim mjestima Croatia Recordsa.