PLENKOVIĆ NA MALTI: EU mora zadržati jedinstvo i pokazati spremnos za nove izazove

andrej plenković

Na Malti je počeo neformalni summit čelnika Europske unije. Glavne teme rasprave su migracije na sredozemnoj ruti i odnosi s SAD-om.

Izvješće: Mila Moralić (Media servis)

Premijer Andrej Plenković na marginama summita s mađarskim kolegom Viktorom Orbanom razgovarat će o INA-i, a kao uvod u razgovor, mađarski inoministar poručioje da suradnju Hrvatske i MOL-a treba okončati.

Na Malti je još uvijek 28 članica. Unatoč tome što Brexit nezaustavljivo ide svojim tokom, britanska premijera Theresa May došla je na summit. Njemačka kancelarka Angela Merkel stigla je iz Turske gdje je s turskim premijerom Erdoganom pokušala primiriti napetosti. Sada je problem Libija.

“Potrebno nam je političko rješenje za stabilnu Libiju, kao i napraviti poteze kojima će se zaustaviti ilegalna migracija. Trebamo zaustaviti krijumčarenje ljudi, znamo da je situacija s izbjeglicama u Libiji dramatična i zato moramo djelovati onako kako smo i s Turskom”, rekla je Merkel.

Na summitu će se razgovarati i o odnosima s SAD-om. Povjerenica Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini.”Zasigurno, mi Europljani smo drugačiji kada je riječ u pristupu, npr migracijama. Danas ćemo pokazati da je naš pristup suradnja i partnerstvo. Mi ne vjerujemo u zidove”, poručila je Mogherini.

Premijer Plenković naglasio je kako Europska unija mora zadržati jedinstvo.”Europska unija mora zadržati jedinstvo, pogotovo u ovakvim okolnostima gdje je Hrvatska nova članica EU koja je prigrlila sve vrijednosti. Treba naći kontekst u kojem Europa mora pokazati da je jedinstva i spremna na nove izazove”.

Danas ga čeka susret s mađarskim kolegom Viktorom Orbanom i slučaj Ina-MOL.”Mi ćemo se tijekom dana vidjeti, sjedimo relativno blizu, imat ćemo prilike razgovarati. Sigurno ćemo dotaknuti bilateralne odnose i najaktualniju temu”, komentirao je premijer.

A u intervjuu vodećem mađarskom tjedniku mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto izjavio je da je u slučaju Hrvatske i MOL-a normalna poslovna suradnja postala politički neodrživa, te da je zato treba prekinuti.

Napomenuo je da će transakcija biti prihvatljiva jedino ako će iznos novca koji se vraća u Mađarsku biti jednak punom iznosu investiranog kapitala od strane MOL-a.