OPORBA O MARIĆEVOJ REFORMI: Umjesto srednjeg sloja plaća će debelo rasti premijeru Plenkoviću

plenković, marić

Od porezne reforme ministra Zdravka Marića najviše će profitirati oni s najvećim primanjima. Zorno to potvrđuje slučaj premijera Plenkovića.

Izvor: Media servis

Od 2016. kad je zasjeo u Banske dvore do 1. siječnja sljedeće godine kad kreće primjena porezne reforme, netto plaća bit će mu veća za više od 3800 kuna. Tu su činjenicu danas komentirati Plenkovićevi ministri, a na nju se obrušila saborska oporba.

Vlada je od prvih najava porezne reforme u prvi plan stavljala sniženje PDV-a na dio prehrambenih proizvoda. No, porezno rasterećenje, pokazuje se, najviše će osjetiti oni s najvećim plaćama. Posljednjim izmjenama, premijerova plaća primjerice, više neće biti oporezovana najvišom stopom od 36 posto.

“Nemam takvih saznanja. Premijeru u dvije godine je gotovo četiri tisuće kuna narasla plaća? Mislim da sam bio jasan.” Kazao je HDZ-ov ministar prometa Oleg Butković.

I dalje tvrdi da svrha reforme nije u poreznom rasterećenju najbolje plaćenih.

“Da se olakša i gospodarstvu, nije to samo jedan segment, ima tu puno stvari kojih ima dobrih. Naravno, u prvom je čitanju pa će se vjerojatno još saslušati i saborski zastupnici i stručna javnost i svi oni ako imaju bilo kakvih primjedbi.”

Ministar financija Marić uvjerava, izračun plaća koji će donijeti porezna reforma, pogrešno se tumači.

“Interpretacija o tome kome koliko plaća raste nije baš u potpunosti ispravna. Zato što porez na dohodak ili Zakon o porezu na dohodak ne definira tko koliku plaću ima, nego koliko se njemu od njegove bruto plaće usteže poreza i posebnog prireza”.

No i dalje stoji činjenica da je premijer jedan od najvećih dobitnika reforme. Od bruto plaće nešto manje od 34 tisuće kuna, na početku mandata ostajalo mu je 18 236 kuna, s prvim danom sljedeće godine to će se popeti na 22 tisuće 67 kuna. Plenković je u međuvremenu, treba napomenuti, dobio i drugo dijete, na što ide porezno rasterećenje.

Oporbena Anka Mrak Taritaš, reformi nalazi brojne zamjerke.

“Ima niz mjera…mjera je bila trinaesta plaća. Trebalo je slušati poslodavce, ako poslodavci kažu problem nam je taj i taj, trebalo je sjesti i slušati i to tako napraviti. Očito se nije vodilo računa, očito su bili neki zahtjevi koalicijskih partnera i rezultat toga je, zapravo, povećanje premijeru plaće” Iako će radniku u Zagrebu s prosječnom plaćom od 6000 kuna, ona rasti tek četrdesetak kuna, ministar Lovro Kuščević tvrdi:“Porezna reforma je u prvom redu usmjerena na one najosjetljivije skupine naših sugrađana. Njima će rasti plaće, pojeftinit će proizvodi koje svi koristimo, kako mi političari, tako i drugi ljudi. I ja ne vidim nikakve negativne kontekste ove reforme, već, dapače, samo dobro.”

Zastupnik Živog zida Branimir Bunjac:

‘‘Porezne reforme bi morale ići u pravcu da se najniža primanja povećaju, kako plaće tako i mirovine. Sve drugo je u biti promašaj jer upravo ljudi koji primaju prosječnu plaću ili niže od toga, a radi se od 75-80 posto hrvatskih građana, oni se nalaze u problemima i trebaju pomoć države, a ona nikako ne dolazi‘‘, rekao je Bunjac.