OPET PO DŽEPU GRAĐANA: Od 7. veljače 10 kuna za svaki dolazak liječniku – i još više

kujundžić, hzzo

Novu odluku donijelo je Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), a odnosi se na utvrđivanje terapijskih i dijagnostičkih postupaka za koje je propisana obveza sudjelovanja za zdravstvenu zaštitu kod izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite.

Točnije, puku jasnije – proširen je popis usluga koje građani moraju platiti, a na popisu se nalaze i postupci koji su dosad bili besplatni. Odluka o dodatnom ulasku u džepove građana stupa na snagu 7. veljače, osam dana nakon što je objavljena u Narodnim novinama.

Običnim najrazumljivijim jezikom to znači ako će liječnik raditi pacijentu više postupaka u jednom dolasku, on će platiti jednu participaciju u iznosu od 10 kuna. Pojavi li se pacijent drugi put u istom danu kod liječnika, ako se radi o istoj bolesti neće platiti ništa, ali ako se radi o drugoj bolesti, opet će platiti 10 kuna.

“Doktor će pacijentu prilikom pregleda, primjerice, uzeti uzorak krvi za laboratorij i isprati zvukovod, a iako za svaku od ovih usluga participacija iznosi po 10 kuna, pacijent će za sve navedene postupke platiti ukupno 10 kuna. Ako prilikom drugog posjeta doktor pacijentu bez dopunskog skine šavove, naplatit će to 10 kuna.

Ako se pacijent u tijeku dana vrati jer je zaostao konac ili rana s koje su skidani šavovi krvari, više neće plaćati nikakvo sudjelovanje bez obzira na to što će mu doktor raditi. Ako se isti pacijent, međutim, tijekom dana vrati u ordinaciju jer ga zaboli grlo, platit će participaciju od 10 kuna”, prenosi Novi list objašnjenje HZZO-a.

Participacija za vađenje krvi nije se posebno naplaćivala, nije se naplaćivalo niti preuzimanje uzorka urina ili stolice u ambulanti, kao ni ispiranje ušiju, konzultacije, savjetovanje s liječnikom, za vađenje šavova, ultrazvuk… Dosad su se naplaćivali samo prvi i kontrolni pregled, a sada će se naplaćivati svaki ulazak u ambulantu.

Od 7. veljače sve će se to naplaćivati od građana koji nemaju zdravstveno osiguranje. Naravno, razlog za uvođenje naplate participacije je financijske prirode, pa valja opet posegnuti u džepove sve siromašnijih građana.