ODLUKA JE PALA: Sabor se raspušta 15. srpnja – 137 zastupnika glasovalo “za”

sabor, hrvatski sabor

Hrvatski sabor je u podne nastavio sjednicu, na kojoj je donesena odluka o samoraspuštanju Sabora nakon što je to zatražio ukupno 91 zastupnik i zastupnica u osam odvojenih prijedloga. Odluka na snagu stupa sredinom srpnja, pa bi se prijevremeni parlamentarni izbori mogli održali početkom rujna.

Iako se spekuliralo da bi predsjednik Sabora Željko Reiner mogao odugovlačiti i ne uvrstiti glasanje o raspuštanju Sabora na dnevni red, to se nije dogodilo.

“Molim rezultate: 137 za, jedan suzdržan, dva protiv. Utvrđujem da je većinom glasova donesena odluka o raspuštanju Hrvatskog Sabora koja će stupiti na snagu dana 15. srpnja 2016. godine”, rekao je Reiner. Nije bilo nikakvih smicalica. Predsjednik Sabora Željko Reiner odmah je odluku stavio na dnevni red, a dogovorom među strankama rasprave po klubovima nije bilo. Javila se tek Irena Petrijevčanin Vuksanović iz HRID-koja je svoje obraćanje iskoristila kao svojevrsni oproštaj od Sabora. Milivoj Špika iz BUZ-a tražio je da se Sabor raspusti odmah, a Miroslav Šimić iz MOST-a tražio je da se normalno radi do 15.07. pa da se raspravi, između ostalog, i Zakon o financiranju političkih stranaka. Obratio se HDZ-u, već pomalo u predizbornom tonu.”Zašto danas idemo s ovom inicijativom. Most je tu dao odgovor prije nekoliko dana. Šaljemo jasnu političku poruku svima vama koji su na bilo kakvo preslagivanje s nama računali, da na nas ne računate. Vi ste srušili Vladu u kojoj ste zajedno s nama sudjelovali. Vi dovodite do novih izbora, to je vaša odluka”, poručio je Šimić.

Nakon svega nagađa se i da će Tomislav Karamarko podnijeti ostavku na dužnost predsjednika HDZ-a. Neki dan je izjavio kako je spreman otići ako će to pomoći stranci. Dobio je navodno ovaj vikend za odluku, a trebala bi se danas održati i sjednica predsjedništva HDZ-a.

Predsjedništvo će donijeti najbolju odluku za državu i stranku, rekao je za HTV Miro Kovač. “Mi ćemo ovih dana imati sjednicu predsjedništva i raspravit ćemo u svojoj kući kako dalje. Na prvom mjestu država, na drugom stranka, onda osobni interesi, mi ćemo donijeti odluku koja će biti u interesu države i HDZ-a”, rekao je Kovač.

Ode li Karamarko, novi predsjednik stranke će morati biti osoba koja ima podršku u stranci, ali i među građanima s obzirom da će se novi izbori izgledno je održati vrlo skoro, kaže Puhovski.

“To znači da će u ovom trenutku trebati ići na neku prijelazno rješenje, npr. Miroslav Tuđman koji jamči kontinuitet a nije se isticao odmakom od Karamarkove politike, a nije bio sasvim suglasan s njegovim potezima. Ili netko sličan, netko stariji tko ima ugledno ime, a mogao bi prijelazni razdoblje koristiti da pripremi stranku za izbor nekog dugoročnije djelatnog predsjednika ili predsjednicu.”

Kao mogući Karamarkovi nasljednici spominju se Andrej Plenković i Tomislav Tolušić koji je prvi javno poručio da Karamarko treba podnijeti ostavku.