O RAČUNU KOJI JE UZBUNIO “FEJSOVCE”: Evo kako sve vidi i što o ovrsi kaže Goran Aleksić

goran aleksić

Pronašao sam na Facebooku račun o kojem se govori ovih dana. Pa evo mojeg komentara, nakon konzultacija s pravnicima koji razumiju problematiku, napisao je Goran Aleksić, zastupnik SNAGA-e, koji je i poznati borac za prava građana pogođenih kreditima u švicarskim francima.

Riječ je o računu Gordana Lauca, profesora s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta u Zagrebu, koji je objavio na Facebook profilu kako je dobio prijedlog za ovrhu iz KBC-a Zagreb zbog dugovanja od 25 kuna. Budući nema vremena, platio je troškove od gotovo 700 kuna, ali je podnio i kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu.

U svojoj objavi na Facebooku Aleksić kaže:

1. Račun je na ukupno 247,75 kn, a ne na cca. 700 kn točno 688,13 kn, kao što se govori javno.
2. Ako ovršenik ne plati 247,75 kn u roku od 8 dana i/ili ne prigovori tome iznosu, tek onda nastaju predvidivi troškovi u budućnosti od 688,13 kn.

To su bili fakti, a sada o onome što nije dobro. Nije dobro što se omogućuje javnobilježničkim uredima i odvjetničkim uredima da zarađuju više stotina posto u odnosu na vrijednost duga glavnice.

Kako to promijeniti? Vrlo jednostavno. Izmjenama Ovršnog zakona propisati sljedeće:
a) Ako netko unajmljuje odvjetnika, neka ga i plati. Drugim riječima, neka svatko snosi svoj dio troška ovrhe.
b) Umjesto javnih bilježnika stvari prebaciti isključivo u nadležnost sudova.
c) Maksimalno digitalizirati kompletan postupak ovrhe.

U svemu tome, moram dati i savjet svima nama, pa tako i sebi. Kada znamo da smo negdje ostali dužni, moramo o tome voditi brigu. Nisam bio jednom u bolnici. I ponekad mi u bolnici nisu ispostavljali račun odmah, nego su ga slali doma na kućnu adresu. Moram reći, da u takvim situacijama ne smijemo biti pasivni. Ako znamo da smo dužni, moramo očekivati račun, pa ako račun ne stigne, moramo zvati onoga kome smo dužni i pitati ga što je s računom. To što pišem nije nikakav prigovor ovršeniku, nego je to savjet svima nama, pa i meni, kako bismo se trebali ponašati.

Osim toga, svakako trebamo voditi računa i o zastari. Ako neki račun koji je u zastari stigne nakon što je dug zastario – sve što trebamo jest u roku 15 dana dati prigovor zastare i ne plaćati takav račun. Npr. računi za režije zastarijevaju za jednu godinu. Ako se netko sjeti nakon godinu i jednoga dana, a da prethodno nije poduzeo nikakve radnje za prekid zastare – zastara je nastupila!

Neću više širiti temu, uskoro će Udruga Franak imati tribinu na tu temu, pa ćete moći iz prve ruke čuti jako dobre savjete! Ne od mene – nego od ljudi koji to puno bolje znaju i razumiju.

PISALI SMO:

AKTUALNO NA “FEJSU”: Profesor nije dobio račun od 25 kuna, ali je stigla ovrha na 700! – čitajte OVDJE.

[fb_pe url=”https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1579326198825165&set=a.116658538425279.25497.100002434001364&type=3&theater” bottom=”30″]