NOVI PROBLEMI: U Hrvatskoj “na određeno” radi više od 370.000 ljudi

Svaki četvrti Hrvat zaposlen je na određeno vrijeme, pokazuju najnovije statistike Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Izvor: Media servis

Ugovor o radu na određeno sklapa se u iznimnim slučajevima, a ukupno trajanje ne smije biti dulje od tri godine, navodi Središnji državni portal.

No, u Hrvatskoj “na određeno” radi više od 370 tisuća ljudi, odnosno jedna od četiri zaposlene osobe, što je dvostruko više od prosjeka EU-a.

Međunarodni monetarni fond nedavno je pozvao hrvatske vlasti da zaposlenima osiguraju veći stupanj sigurnosti jer će inače napuštati zemlju u još većem broju.

Ipak, ugovor na određeno u nekim slučajevima može ići na ruku radnicima, kaže za Media servis Maja Mahovlić, glasnogovornica portala Moj posao.

“Dakle, ako kandidat želi neko privremeno rješenje dok čeka neku bolju radnu poziciju, veliki projekt ili posao na kojem želi raditi, ovo može biti zgodna prilika da popuni svoje vrijeme, stekne novo iskustvo i ostvaruje redovita primanja, ali na određeno vrijeme.”

Zbog potrebe za dizanjem kredita, većina radnika ipak želi ugovor na neodređeno, a tu je i niz drugih prednosti.”Jer onda, ovisno o godinama rada, može varirati i termin otkaznog roka, dakle, on ne mora nužno biti mjesec dana, može biti i dulji. Uz to ostvarujete pravo na otpremninu i neke druge pogodnosti koje vam omogućuju prijelazno razdoblje”, objašnjava Mahovlić.

No, Mahovlić kaže da broj onih koje rade na određeno treba gledati i kroz strukture zaposlenja. U turizmu ili prodaji, rad na određeno uobičajena je praksa, a u statistiku ulaze i poslovi koji imaju probni rok. “Prema našim podacima – a mi doista imamo više od 53 tisuće oglasa, odnosno mnogo poslodavaca koji redovito putem našeg portala traže zaposlenike – veći je udio onih oglasa u kojima se nudi rad na neodređeno. Tu treba biti oprezan jer u statistiku ulaze i oni poslovi koji jesu na neodređeno, ali imaju probni rok”, kaže Mahovlić.

Radnika manjka, uvodi se strana radna snaga i zato se kod poslodavaca razvila svijest o zadržavanju kvalitetnih kadrova, objašnjava za Media servis i poslovni analitičar Danko Sučević.

“Imam detaljan uvid u stotine poduzetnika, ta brojka od 25 posto, odnosno jedne četvrtine radne snage, čini mi se izuzetno visokom, dakle, nije u skladu s mojim iskustvom, tako da vjerujem da se iza te brojke kriju neki racionalni razlozi. Ako postoji ekonomska opravdanost, onda ne možete zaključiti da je u Hrvatskoj rad na određeno vrijeme problem. Ne možete zapošljavati ljude ako nemate posla za njih”, kaže Sučević.

Stanje na tržištu rada drastično se promijenilo, nastavlja Sučević, i poslodavcima je ipak u interesu pronaći kvalitetne radnike. “Svaki poslodavac želi imati najbolje radnike i zadržati ih. I dobar radnik vam nikad nema problema s otkazom, s radom na određeno vrijeme, i njima poslodavci sami nude rad na neodređeno vrijeme, uza sve moguće zaštitne kaulzule kako ne bi otišli, pogotovo u ovoj situaciji sa smanjivanjem broja nezaposlenih i s konkurencijom. Vi se sad kao poslodavac morate boriti sa stranom konkurencijom”, tvrdi Sučević.