NOVI MAJSTORI U KRAĐI: Kako lopovi “čiste” vaše račune na bankomatima

bankomat

Po dovršetku kriminalističkog istraživanja, trojica rumunjskih državljanina u dobi od 25 i 29 godina su privedeni u pritvorsku jedinicu PU istarske zbog teške krađe.

Policajci Službe organiziranog kriminaliteta PU istarske su u suradnji s djelatnicima PU zagrebačke, PU osječko-baranjske, PU karlovačke i PU primorsko-goranske, proveli kriminalističko istraživanje i utvrdili da su dvojica 29-godišnjih i jedan 25-godišnji rumunjski državljanin počinili kazneno djelo teške krađe.

Kako piše Glas Istre interventne jedinice policije su u mjestu Loborika, zaustavili automobil BMW, rumunjskih oznaka. Zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela uhitili su trojicu Rumunja.

U vozilu su pronađeni različiti predmeti za počinjenje kaznenih djela, a istraživanjem je utvrđeno da su osumnjičeni od 7. do 10. ožujka, na više mjesta u Hrvatskoj, uz pomoć “hvatača novčanica” ili cash-trapping na dijelu sklopa predviđenom za izlaz novčanica, iz zatvorenih bankomata otuđili za sada neutvrđenu količinu novca.

Policija je utvrdila da su navedeni “hvatači novčanica” ugrađivani na bankomate u Osijeku, Sesvetama, Zagrebu, Ivanić Gradu, Jastrebarskom, Klinča Selu, Karlovcu, Rijeci, Ičićima i Labinu.

Moguće je da su se ugrađivali i u nekim drugim mjestima, što će utvrditi daljnja istraga, nakon koje će bniti poznato i koliko je novca otuđeno.

Inače takozvani cash trapping je tehnika izvlačenja novčanica iz bankomata da počinitelj na ili u otvor za isplatu novca na bankomatu, postavlja lažni otvor koji sprječava isplatu novca, odnosno zaustavlja izlazak novčanica.

Bankomat pak prikazuje da je novac isplaćen. Počinitelj ugrađuje jednostavan sklop, koji može te novčanice “uhvatiti” pri izlasku iz bankomata ili se otvor na bankomatu iz kojeg izlaze novčanice može zatvoriti s lažnim poklopcem. Poklopac se samo zalijepi preko originalnog poklopca, koji se s unutarnje strane premaže ljepilom, na koje se onda hvataju novčanice.

Korisnik bankomata obavi transakciju, ali mu se fizički ne isporuči novac, jer se novac zalijepi prije nego što ga korisnik bankomata može podići.

Korisnik misli da bankomat ne radi ili da nema novaca. U slučajevima kada bankomat evidentira isplatu, ali ne isporučuje novac, najbolje je odmah kontaktirati banku i sve provjeriti.

Ako se potvrdi da je bankomat u funkciji funkcionalan najbolje je nazvati policiju. Građani se ne bi trebali odmah udaljavati od automata. Tako će spriječiti lopova da preuzme novac.

Građani mogu i vizualno provjeriti ima li na otvorima za isplatu novčanica bilo kakvih tragova grebanja, lijepljenja ili slično.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!