NEZADOVOLJNI U OFENZIVI: Gotovo tri milijuna Britanaca peticijom traži novi referendum

london

Nakon povijesne odluke Britanaca o izlasku iz EU europski čelnici okreću se ublažavanju šoka. O posljedicama britanskog ‘zbogom Bruxellesu’ u Berlinu su razgovarali šefovi diplomacija zemalja utemeljiteljica EU.

Pozvali su Veliku Britaniju na hitno otvaranje pregovore o izlasku iz Unije, kako bi se izbjegao politički vakuum i smanjila neizvjesnost oko pitanja migracija, sigurnosti i radnih mjesta.
Dan nakon crnog petka, Britanci potpisuju on line peticiju za novi referendum, prenosi Media servis.

Od vlade u Londonu traže promjenu uvjeta, ako je odaziv manji od 75 posto, za izlazak treba biti više od 60 posto glasača. Peticija je skupila gotovo tri milijuna potpisa, upućena je u parlament koji bi ju trebao razmotriti vrlo brzo. No to neće dovesti u pitanje rezultat referenduma. Posljedice Brexita analiziraju se i u Hrvatskoj. Eurozastupnica Ivana Maletić ne vidi mogućnost da se sličan scenarij dogodi i kod nas.

‘Mislim da ne, mi smo nova država članica, pred nama je europska budućnost. Moramo se pozicionirati kao jedna od jačih država članica jugoistoka Europe. Puno mogućnosti i prilika pruža Unija. Evo i Britanci već drugi dan mnogi su se pokajali što su glasali”.

”Neće to biti prijateljski razvod, no nije to bila ni neka velika ljubav”, rekao je šef Europske komisije Jean-Claude Juncker za njemačku televiziju ARD. Pozvao je London da “odmah” podnese zahtjev za napuštanjem EU i da ne čeka do jeseni.

Pokretanje članka 50 Lisabonskog ugovora u Berlinu su zatražili i šefovi diplomacija šest utemeljiteljica Unije – Francuske, Italije, Belgije, Nizozemske i Luksemburga. “Stvar je hitna i moramo izbjeći razdoblje duge neizvjesnosti”, rekao je francuski inoministar Jean-Marc Ayrault.

”Nećemo dopustiti da nam uzmu našu Europu, taj projekt mira i stabilnosti”, rekao je uoči sastanka njemački ministar Frank Walter Steinmeier.

Američki predsjednik Barack Obama odvojeno je razgovarao s britanskim premijerom Davidom Cameronom i njemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Obama ostaje pri svojoj tvrdnji da će Ujedinjeno Kraljevstvo morati pričekati s potpisivanjem trgovinskih sporazuma ako napusti EU. Ipak poručuje da poseban odnos SAD-a i Velike Britanije, kao i britansko članstvo u NATO-u ostaju prioriteti američke politike.

“Europska Unija ostat će jedna od naših ključnih partnerica, NATO će ostati temelj svjetske sigurnosti, a naše zajedničke vrijednosti koje uključuju demokraciju, pluralizam i priliku za sve ljude u globaliziranom svijetu nastavit će nas spajati”, rekao je Obama.

Obama je razgovarao i s Angelom Merkel. Oboje su izrazili žaljenje zbog Brexita, ali i poručili da poštuju volju britanskog naroda. U Berlin na sastanak s Merkel u ponedjeljak stižu Francois Holland i talijanski premijer Matteo Renzi, na odvojeni razgovor šef Europskog vijeća Donald Tusk, što je jasan znak još snažnije njemačke uloge u EU nakon Brexita.

Rezultati referenduma potresli su i Wall street te uzrokovali gubitak od dva bilijuna dolara na svjetskim tržištima, nakon oštrog pada tečaja funte na najnižu razinu od 1985. BBC javlja da je agencija Moody’s snizila srednjoročnu prognozu rasta gospodarstva Velike Britanije, dajući negativne izglede.