NEVJEROJATNO: Kinezi traže čak deset tisuća „pilota“ bespilotnih letjelica

dron, bespilotna letjelica

Kina je najveći proizvođač bespilotnih letjelica na svijetu poznatih još i kao dronovi. Zbog toga raste potražnja za pilotima koji će upravljati njima sa zemlje. Kina tako otvara sve veći broj škola u kojima se učenici obučavaju za posao budućnosti pomoću daljinskih upravljača i virtualnih helikoptera.

Većinom muški učenici željno primaju ‘joystick’ u ruke i uče kako upravljati dronovima u školama poput ‘TT Aviation Technology’, koja je samo jedna od najmanje 40 škola koje obučavaju kvalificirane pilote bespilotnih letjelica u Kini. Osim želje za radom u novom i uzbudljivom polju posla, mnogi se nadaju potencijalnom profitu, prenosi AP.

Mnogi su sanjali o plaći za daljinsko upravljanje autićima, helikopterima ili u ovome slučaju dronovima, a ‘TT Aviation Technology’ nudi obuku baš za to. Na dvotjednom tečaju po cijeni od 8.000 juna, što je oko 1.200 dolara, polaznici uče kako upravljati bespilotnim letjelicama. Usput i vježbaju na simulatorima i pravim dronovima.

Inače, vlasti u Kini su odlučile ograničiti prostor kojim dronovi mogu letjeti i osigurati sigurnost svih uključenih licenciranjem svih pilota dronova. Nakon završenog tečaja mladi piloti mogu pokušati dobiti licencu koju zahtijeva Kineska uprava civilnog zrakoplovstva za upravljanje letjelicama težim od 7 kilograma koje mogu letjeti na visinama višim od 120 metara.

Polaznik, Xu Honggang (24), uvjeren je da će mu upravo ta licenca omogućiti posao pilota dronova koji zarađuju najmanje 5.000 juna mjesečno, odnosno oko 780 dolara, što je više od prosječne plaće u Kini. Kako kaže, iskusni piloti mogu zaraditi i dvostruko više.

Mogućnosti koje licencirani piloti imaju su obećavajuće. Kina samo u ovoj godini traži više od 10.000 pilota u raznim industrijama, a samo ih 1.000 trenutno posjeduje potrebnu licencu, kaže Yang Yi, direktor tvrtke ‘TT Aviation Technology’, koja osim tečajeva za nove pilote proizvodi i prodaje dronove kupcima iz javnog sektora.

Ako ste se ikada zapitali kako se snimaju napete filmske scene, odgovor je u mnogo slučajeva pomoću dronova. Osim filmske i mnoge druge industrije imaju potrebu za njima poput poljoprivrede, logistike i očuvanja reda i mira.

Yang Yi dodaje da policija koristi dronove za patroliranje, a tvrtke ih koriste za održavanje električne infrastrukture ili izradu karti plinovoda i naftovoda. Neke tvrtke koriste dronove za fotografiranje radi izrade baze podataka o gradovima ili trodimenzionalnih slika.

Proizvodnja dronova uživa podršku centralne vlade koja želi unaprijediti robotiku i automatizaciju kako bi potakla privredni rast u trenucima kada troškovi radne snage rastu.

Za sada se više od polovice proizvoda tvrtke ‘TT Aviation Technology’ koristi u poljoprivredi, pošto Kina ima velike površine poljoprivrednih zemljišta postoji i velika potražnja za dronovima koji se koriste za prskanje pesticida te se tako smanjuju troškovi radne snage, objašnjava Yang.

Osim za posao, dronovi se često koriste i u svrhu zabave. Stanovnici Pekinga su zatražili posebni zračni prostor za nelicencirane pilote kako bi jedna od najdražih zabava mogla i ostati to, a ne se isključivo pretvoriti u dobro plaćeni posao. (b. b.)

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!