NAKON PRITISKA: Kujundžić imenovao povjerenstvo za sedmero djece u Klaićevoj

milan kujundžić

Ministarstvo zdravstva pod pritiskom javnosti i medija imenovao je povjerenstvo kako bi se iznašlo rješenje za sedmero djece s teškim malognim bolestima u Klinici za dječje bolesti Zagreb kojima je potrebno 10,5 milijuna kuna za novi lijek koji bi im poboljšao prognozu liječenja do 20 posto.

Kako HZZO nije odobrio sredstva za nabavku novog lijeka, kojeg je Europska agencija za lijekove odobrila u svibnju, pokrenuta je peticija koju je potpisalo skoro 20 tisuća građana.
Za liječenje sedmero djece s visokorizičnim neuroblastomom u Klaićevoj bolnici u Zagrebu potrebno je 10,5 milijuna kuna za nabavku novog lijeka kojeg HZZO nema na popisu skupih lijekova, a istim bi se oboljelima poboljšala prognoza liječenja od 10 do 20 posto. Zaklada “Solidarna” i Centar za mirovne studije pokrenuli su peticiju koju je potpisalo gotovo 20 tisuća građana te uputili jasne zahtjeve Vladi:

“Da Vlada iz rezervi odmah da Klaićevoj bolnici 10 milijuna kuna, da se bolnici poveća mjesečni limit i da Ministarstvo i HZZO analiziraju detaljno koja su sve potrebe u skupim lijekovima, dodatnoj opremi i liječenjima koja su izvanredna i da se objedini jedan zdravstveni krizni fond”….rekla nam je upraviteljica Zaklade ‘Solidarna‘ Marina Škrabalo koja kaže kako nije normalno da se mora vršiti pritisak kako bi sustav u Hrvatskoj funkcionirao. ‘Treba se poštovati procedura‘, rekao je ministar zdravstva Milan Kujundžić za HR, a prenosi Media servis.

“Jedno je registracija lijeka kojeg sada nema, a moramo iznaći i sredstva. U tome smislu sam na kolegiju u utorak imenovao, odnosno idemo u oformljenje Povjerenstva za solidne tumore kod djece”, izjavio je Kujundžić.Dodao je kako će se Povjerenstvo sastati u ponedjeljak i izreći svoje mišljenje o skupom lijeku. Nakon toga će Ministarstvo po uvidu u mišljenje Povjerenstva poštovati dobivene smjernice. V.d. ravnatelja bolnice u Klaićevoj Zoran Bahtijarević kaže ovaj problem se nije pojavio danas nego se odvija već godinu dana i smatra da nije dobro kad se gasi požar i donose ad hoc rješenja, kao i da ovaj slučaj ne treba promatrati izolirano jer samo dotacija od 10,5 milijuna neće riješiti problem na duže staze. S druge strane zdravstveni krizni fond koji traže inicijatori peticije, može biti opcija.

“To može biti jedno od rješenja, samo je pitanje koliki će to biti fond i tko će to raditi. Svakako nisam za rješenje da se nekakvom iznenadnom dotacijom od 10,5 milijuna kuna donira jer smo u ovom slučaju samo ugasili požar u Klaićevoj i nismo napravili ništa. Mislim da se treba iznjedriti sustavno rješenje ili barem rješenje koje bi funkcionirali za mjesec, dva ili pet kad se pojavi novo dijete”, rekao nam je Bahtijarević.

Bahtijarević, kaže, u protivnom bi se mogao srušiti sustav. Dodaje da trebamo biti odgovorni i razmisliti možemo li mi to kao država, kao društvo podnijeti. Usporedbe radi istaknuo je kako Klaićeva bolnica u godini dana na lijekove potroši 12 do 13 milijuna kuna, kao i da se ne radi o ‘čarobnom lijeku‘ nego o lijeku koji bi možda pomogao jednom od sedmero bolesne djece. Inicijativu ministra oko Povjerenstva pohvaljuje, jer kako kaže, stručnjaci trebaju o tome trebaju raspravljati.