NA SNAZI IZMJENE OVRŠNOG ZAKONA: Promjene su male, ali silno velike, evo i zašto – kaže Goran Aleksić

goran aleksić

Od danas više neće biti moguća ovrha jedine nekretnine za glavnicu duga manju od 20 tisuća kuna. Dio je to izmjena i dopuna Ovršnog zakona koje su stupile na snagu u sjeni najava izrade posve novog zakona.

Izvješće: Vlatka Koren

Izmjenama Ovršnog prema tvrdnjama Ministarstva pravosuđa, ‘uspostavlja se pravičnija ravnoteža između svrhe mjera koje su ovrhovoditeljima na raspolaganju i interesa ovršenika u čija se vlasnička prava zadire‘. S tom ocjenom slaže se i Goran Aleksić, zastupnik SNAGE.

‘One jesu na neki način male, ali su i velike, zato jer su sad većina ljudi u svojim stanovima i kućama zaštićeni od deložacije. Oni koji imaju hipoteke ne mogu biti zaštićeni od deložacije, zato jer je upravo na temelju te hipoteke dobio kredit. Vjerovnik isto mora biti zaštićen kao i dužnik. Ne može se vjerovnika sad staviti u diskriminirajući položaj u odnosu na dužnika. To nije ustavno‘‘, pojašnjava Aleksić.

Demantira i kritike da se radi tek o kozmetičkim izmjenama, pa navodi ključne novine.

‘‘Dug na temelju kojeg se radi ovrha ne smije biti nesrazmjeran vrijednosti nekretnine. Druga bitna stvar, ne smije se ovršiti jedina nekretnina koja služi za stanovanje ako nema hipoteku. Takvih nekretnina u Hrvatskoj ima više od 2 milijuna, dakle, to nije mala stvar. Nadalje, ako netko vodi sudski proces protiv banke zbog kamata, sve dok taj proces ne završi banka ne smije ovršiti dio koji se odnosi na kamate. Dakle, ona može naplaćivati samo dug koji se tiče glavnice. To su tri vrlo bitna detalja u izmjenama Ovršnog zakona i veliki broj onih nekih populista, koji žele prikazati kako to nije ništa, ustvari nisu u pravu jer su izmjene jako važne. Tijekom sljedećih mjeseci će se raditi vjerojatno novi Ovršni zakon i tek kad se on napravi, možemo očekivati još neke dodatne, bitne mjere za poboljšanje‘‘, rekao je Aleksić.

U međuvremenu, krajem lipnja prema podacima FINE u blokadi je bilo 325.009 građana s dugom nešto većim od 42 milijarde kuna. Također, u blokadi je bilo 26.805 poslovnih subjekata s dugom od 15,7 milijardi kuna. U odnosu na svibanj, dug građana manji je 233 milijuna kuna, a i njih je za 1,4 posto manje u blokadi.

Za 2,2 posto manje je i blokiranih tvrtki nego u svibnju. Od 1. siječnja 2011. do 30. lipnja ove godine, zaprimljeno je gotovo 8 milijuna osnova za naplatu. Uglavnom su se odnosile na građane, čak 73 posto, od kojih je dosad naplaćeno 39,6 milijardi kuna. U istom periodu u proteklih šest i pol godina od poslovnih subjekata naplaćeno je 129,8 milijardi kuna, stoji u izvješću FINA-e.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!