MONSANTO OPET PRED SUDOM: Izaziva li njihov prodajni hit rak – samo u Americi 9.300 tužbi

Američki kemijski koncern Monsanto, čiji je vlasnik njemački koncern Bayer, optužen je da njegov herbicid navodno izaziva rak. Suđenje u San Franciscu je odlučujuće za ishod više tisuća sličnih tužbi.

Monsanto je u Sjedinjenim Državama ponovo na optuženičkoj klupi zbog spornog herbicida na bazi glifosata. Divovski koncern je prošle godine već jednom nepravomoćno osuđen, a sada u San Franciscu počinje drugi sudski postupak s istom optužbom: Roundup, Monsantov prodajni hit kojim se korisne biljke štite od korova i štetočina, navodno izaziva rak. U aktualnom sudskom postupku Edwin Hardeman tvrdi da je zbog Roundupa obolio od raka limfnih žlijezda.

Koncern, koji u međuvremenu pripada njemačkom Bayeru, optužen je da je svjesno prešutio opasnosti ovog kemijskog sredstva. Na kocki su ugled i mnogo novca. Jer ovo bi moglo biti odlučujuće za lavinu od 9.300 tužbi samo u Sjedinjenim Državama, piše Deutsche Welle.

Milijarde u igri

Prvom presudom iz prošlog kolovoza Monsanto je proglašen krivim. Dewayne Johnson  je pred porotom dobio odštetu od 289 milijuna dolara, ali je sutkinja kasnije taj iznos smanjila. U tijeku je žalbeni postupak.

No ta je presuda bila težak udarac za Bayer čije su dionice nakon toga izgubile na vrijednosti. Njemački gigant je preuzeo Monsanto za čak 63 milijarde dolara, formirajući tako najveći farmaceutski i kemijski koncern na svijetu.

Foto: Screenshot
Foto: Screenshot

Trenutni sudski postupak je još opasniji po Bayer – radi se o presedanu čiji ishod može postati primjer za tisuće idućih procesa. Slučaj je također prvi put pred okružnim sudom. U tužbama protiv Monsanta prednjače poljoprivrednici, vrtlari ali i potrošači koji su imali dodira sa spornim herbicidom.

Suprotstavljene studije

Izazov pred porotom je veliki posebno jer se radi o kompliciranim znanstvenim pitanjima. Monsanto i Bayer su se dugo pozivali na oko 800 studija koje su navodno pokazale da se glifosat može „sigurno koristiti i da ne uzrokuje tumore”, ali su kasnije morali priznati da nisu sve studije ispitivale povezanost ovog sredstva s teškim bolestima.

Tužitelji također imaju znanstvene argumente: recimo dvije novije studije nepovoljne po Bayer. Ali prije svega se pozivaju na Međunarodnu agenciju za istraživanje raka koja je dio Svjetske zdravstvene organizacije i koja je prije četiri godine svrstala Monsantov herbicid u „vjerojatno kancerogene” supstance.

U Leverkusenu se uzdaju u odluku nadležnog suca Vincea Chhabrije da podijeli sudski postupak u dva dijela. Najprije će se utvrđivati je li glifosat uopće kancerogen, pa ako je, onda će se razmatrati pitanje je li koncern namjerno zatajio rizike svog proizvoda.