LETICA IZ AMERIKE: Čovjek koji zna kako krivo mislimo o novcu i kako ga razumnije trošiti

dan ariely

Slaven Letica, sveučilišni profesor i sociolog, opet nas je obradovao, jer je za svog boravka u SAD-u našao novu zanimljivost – riječ je o knjizi “Dolari i osjećaji: kako krivo mislimo o novcu i kako ga razumnije trošiti” autora Dana Arielyja.

Na Facebooku Letica piše:

NAJNOVIJA KNJIGA EKONOMSKOG PSIHOLOGA KOJI JE NAVODNO ODGONETNUO SVE TAJNE NERAZUMNOG EKONOMSKOG, SOCIJALNOG I INOG PONAŠANJA LJUDI

Cynthia & Bartol me uvjeravaju da naprosto moram pročitati najnoviju knjigu mega-popularnog bihejvioralnog ekonomiste, profesora na Sveučilištu Duke, Dana Arielyja “Dollars and Sense: How We Misthink Money and How to Spend Smarter” (Dolari i osjećaji: kako krivo mislimo o novcu i kako ga razumnije trošiti) koju je napisao u koautorstvu s mladim princentonskim pravnikom, piscem, stavotvoriteljem i komičarom Jeffom Kreislerom.

Arielyjeva knjiga “Predictably Irrational, Revised and Expanded Edition: The Hidden Forces That Shape Our Decisions” prevedena je 2009. na hrvatski pod naslovom “Predvidljivo iracionalni : Nevidljive sile koje upravljaju našim odlukama” (nakladnik VBZ) i nije, nažalost, privukla preveliku pažnju iako ju je autor osobno promovirao i – što je znatno važnije – iako nerazumno ponašanje (investicijsko, poslovno, potrošačko, državno-regulacijsko) predstavlja jedan od ključnih problema hrvatskog društva i gospodarstva.

Kako su kupili knjigu i Bartol ju je pročitao, morati ću je i ja pročitati, iako je tek četvrta knjiga u mojim čitalačkim prioritetima.

Dan Ariely pripada uskom krugu pop-ekonomista i ted-propovjednika koji bitno utječu ne samo na trendove u suvremenoj akademskoj ekonomskoj teoriji, već i na znanja i uvjerenja drugih stavotvoritelja i javnih umnika, pa i odlučivača – političara, poduzetnika, trgovaca, investitora.

Podrijetlom je Izraelac, Židov, a zaniljivo je da je proveo tri godine na liječenju od opekotina koje su mu zahvatile 70 posto tijela.

To iskustvo na zanimljiv je način iskoristio u TED-predavanju na koje dajem poveznicu OVDJE.