KOJI SU IDUĆI KORACI: Hoće li i kako nakon odluke Arbitražnog suda sve biti isto?!

andrej plenković, miro cerar

Nakon arbitraže, koju Hrvatska ne priznaje, a Slovenija je dobila većinu Savudrijske vale i koridor na otvoreno more, slijede bilateralni razgovori. Dok se nižu reakcije, donosimo koji su idući koraci.

Izvješće: Vlatka Koren (Media servis)

Uoči dubrovačkog susreta s predsjednicom Grabar Kitarović na marginama Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi, Borut Pahor jučer je pozvao na dijalog. No dodao je da ne vidi bolje alternative od arbitražne presude, koju tek treba implementirati.

‘‘Razumije se da nakon onakve presude razgovor i susret vjerojatno neće imati velikih novosti oko načina njene primjene. Ali bit će znak da podržavamo dijalog‘‘, rekao je Pahor koji je 2009. kao premijer potpisao Arbitražni sporazum s tadašnjom premijerkom Kosor. Bio je to iznuđen sporazum, ozbiljno smo pogriješili što smo ga prihvatili, kaže bivši predsjednik Ivo Josipović koji je tada bio među rijetkima protiv ratifikacije.

Zbog kontaminiranosti postupka nezakonitim i nepravednim potezima slovenske strane smatra da Hrvatska ima puno argumenata reći da ne prihvaća odluku. “Druga je stvar što će se dogoditi u real politici. Koliko se god mi kleli da to nećemo prihvatiti, ne znam hoće li sadašnja relativno slaba Vlada to dosljedno i provesti”, rekao je Josipović.

U teritorijalnom smislu ništa se neće promijeniti, napominje stručnjak za međunarodno pravo akademik Davorin Rudolf, smatrajući da su arbitri izašli iz okvira za koje su bili ovlašteni. Najbolje rješenje graničnog ‘statusa quo‘ vidi u dijalogu. Ako on ne uspije, onda pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu.

‘‘Oni su dosad riješili niz tih graničnih sporova – Njemačka, Nizozemska i Danska, spor u La Mancheu između Velike Britanije i Francuske, u Americi između Kanade i SAD-a u zaljevu Maine. Dakle, ima čitav niz sporova koji su riješeni pred tim sudom i nema nikakvog razloga da se ne bi i mi tu našli‘‘, mišljenja je Rudolf.

Po objavi odluke Arbitražnog suda u Haagu premijeri dviju država Plenković i Cerar jučer su telefonski dogovorili susret u Ljubljani 12. srpnja. Usuglasili su i da neće poduzimati jednostrane poteze do tog sastanka idući mjesec. Hrvatska presudu ne priznaje, ponovio je Plenković.

Cerar je, pak, rekao da je arbitražna presuda konačna te da je obje države moraju provesti. “Za nas ova arbitraža nema pravne učinke. Ostajemo spremni na razgovor sa Slovenijom o rješavanju otvorenog graničnog pitanja, da ne očekujemo od Slovenije nikakve jednostrane poteze nakon objave ove presude. Isto tako, smatramo da druge države i međunarodne organizacije ovo pitanje trebaju prepustiti Sloveniji i Hrvatskoj kao otvoreno bilateralno pitanje”, rekao je Plenković.

Na pitanje kako će Hrvatska odgovoriti ako npr. slovenski patrolni brodovi počnu kontrolirati tri četvrtine Savudrijske vale premijer je odgvorio,‘‘Hrvatskoj ćemo poslati formalni poziv na dijalog o pravnoj implementaciji odluke. Sve možebitne zaplete sa susjednom državom, rješavat ćemo na razuman i odgovoran način‘‘, rekao je Cerar.

Iz Europske komisije stigla je poruka da presudu trebaju prvo proučiti, a zatim će o njoj raspravljati idući tjedan. Dok političari razmjenjuju čvrste stavove oko presude, u nadzor Savudrijske vale danas su poslana dva broda hrvatske policije. Tijekom čitanja presude zaljevom su jučer patrolirala dva slovenska policijska plovila. Zasad sve prolazi bez incidenata.