IVAN PERNAR: Evo kako ja vidim nesretni odnos Hrvata i Srba i Milorada Pupovca

ivan pernar, živi

Nesretni odnosi Hrvata i Srba početi će po mojem sudu tek 1914. kada Hrvatska ulazi u 1. svjetski na strani Austrije – piše na svom Facebooku Ivan Pernar, zastupnik Živog zida, kojem su neki zastupnici manjina zamjerili njegov nedavni istup u Saboru.

Pernar dalje piše:

Okupacija Srbije od strane Austro-ugarske bila je čin od kojeg mi Hrvati nismo imali nikakve koristi osim što smo prolijevali tuđu (i svoju) krv za tuđe, a ne za svoje interese jer od tog rata ništa nismo dobili. U tom ratu borili smo se za okupaciju tuđe, a ne slobodu svoje zemlje.

Sve do tada, Hrvati i Srbi su bili bratski narod jer su imali istog neprijatelja – Osmanlije kojeg su se konačno riješili tek u 1. balkanskom ratu.

Međutim, završetkom 1. svjetskog rata, Hrvatsku se mimo volje njenih građana gura u Kraljevinu SHS i de facto se negira pravo Hrvatske da postoji kao suverena država, a što je bila sve do pojave Turaka kada smo prvo bili gurnuti u savez s Ugarskom, a potom i Austrijom.

Kasnije u toj kraljevini SHS dogoditi će se represija nad Hrvatima, prvo prosinačkim žrtvama 1918. kada je strojnicom počinjen masakar nad hrvatskim vojnicima na trgu bana Jelačića, a konačno i deset godina kasnije, kada će biti izvršen atentat na djedinog strica Ivana Pernara i ostale HSS-ovce u narodnoj skupštini u Beogradu.

Tim činom je srpska kraljevska obitelj de facto uvela diktaturu i Hrvate izbacila iz političkog procesa.

Tu Hrvati počinju shvaćati da su Srbi ti koji im priječe da imaju svoju državu, te počinju na njih gledati kao na svoje neprijatelje. Nažalost, tu ulogu “neprijatelja” dobili su i Srbi koji su živjeli u Hrvatskoj, a koji su bili pristalice zajedničke države.

Moram napomenuti da je Srba 1931. u Hrvatskoj bilo čak 18%, što će reći puno više u odnosu na danas kada ih je samo 3%.

Taj nestanak Srba zbio se u 2 faze, prva faza je bila posljedica zločinačkog režima Ante Pavelića koji je Srbe htio pobijediti ne izborima, odnosno demokratskim putem – nego Budakovim planom da se trećina Srba pobije, trećina protjera, a trećina prekrsti.

Taj plan rezultirati će time da će Srbi s 18% predratnog pasti na 12% stanovništva Hrvatske nakon drugog svjetskog rata. Trećina je dakle nestala.

Međutim, osim stradanjem Srba, taj pokušaj da Srbi nestanu s ovih prostora završiti će odmazdom komunista koji će na Bleiburgu poubijati velik broj Hrvata od kojih dio jest služio ustaškom režimu, a dio nije. Međutim, ni Srbe koje se ubijalo u Jasenovcu nitko nije pitao kakvih su političkih stavova. Drugim riječima, jedan zločin nastavljen je drugim.

Ako me netko pita, nad kime je bio napravljen veći zločin, mislim da su Srbi tu više nastradali, ali je Hrvatima to teško za prihvatiti jer vidimo samo svoje, a ne i tuđe žrtve.

Nakon toga dolazi rat u Jugoslaviji koji Srbi (ne svi dakako) nisu htjeli izbjeći demokratskim putem i davanjem republikama prava da na izborima same izaberu svoju vlast, ustav i zakone – već su pod svaku cijenu htjeli zadržati Jugoslavenske republike pod kapom Beograda.

E sad, postoje dva povezana procesa nakon 1. svjetskog rata, jedan je djelovanje Srba (ne svih) u sprječavanju odvajanja Hrvatske od kraljevine SHS, a drugi stradavanje srpske manjine i pokušaj da se nju izbaci iz Hrvatske tijekom 2. svjetskog rata.

Naravno da se ubijanje i protjerivanje Srba iz Hrvatske ne može opravdati, iako se želja Srba u Hrvatskoj da žive u istoj državi sa Srbijom može opravdati i razumijeti ukoliko se ona izražava demokratskim metodama.

Međutim, zločini poput onog u prosincu 1918., ili onog u skupštini 1928. ne mogu se opravdati i upravo ti događaji dali su Hrvatima uvjerenje da se od Srbije neće moći razdvojiti mirnim, demokratskim putem.

Da to kažem ovim riječima, Srbi (ne svi) su sprječavali uspostavu Hrvatske države 1918., ali i 1991.

E sad, da su bili mudri 1991. opstruirali bi uspostavu Hrvatske države demokratskim metodama, jer tada bi sa svojom brojnošću od 12% imali pravo na 20 zastupnika i to ne kao manjinskih predstavnika nego bi bili izabrani kao i svi ostali zastupnici.

Naravno, demokratskim putem oni ne bi mogli spriječiti uspostavu Hrvatske države, ali bi izbjegli rat i mogli bi ucijenjivati HDZ i SDP još gore nego Božo Petrov i bez njih nitko ne bi mogao formirati vlast u trenutnim okvirima kada o 20 zastupnika ovisi većina.

Mogli bi tražiti i izboriti se za sva moguća prava da su to učinili, ali na žalost želja srpskog rukovodstva da svi Srbi žive u jednoj državi, u konačnici je rezultirala njihovom deložacijom iz Hrvatske.

Pupovac je tu tragediju htio spriječiti jer je znao što će se dogoditi, znao je da će pobuna rezultirati njihovim nestankom iz Krajine i pokušao ih je od toga odgovoriti, ali ga pobunjeni Srbi nisu htjeli slušati.

Ispričao mi je kako je jednom prilikom na povratku iz Knina gdje je pokušao Srbe odvratiti od pobune došao do Tuđmanovog savjetnika koji ga je pitao: “Zašto gubiš vrijeme? Oni su već otpisani.”

Što će reći da je Hrvatsko vodstvo, kao i Pupovac i Milošević, zapravo znalo kako će ta priča o SAO Krajini na kraju završiti.

Nažalost, sada kad je Srba samo 3% Pupovac je izgubio volju za borbom za svoj narod jer ga njegov narod nije htio slušati 1991. i okrenuo mu je leđa kada ga je molio da ne idu u oružanu pobunu i preuzeo jedinu moguću ulogu koja mu je preostala, a to je etno Srbina i manekena HDZ-a.

Drugim riječima, odabrao je lakši put. Iz tog razloga su se HDZ-ovi zastupnici digli kada sam mu se obratio s govornice, ne zato jer vole manjine ili zato jer im je do njih stalo, već zato jer su se manjinski zastupnici stavili u službu HDZ-a, a za što sam ih ja i prozvao.

Moram napomenuti da vjerujem da bi se Pupovac borio za Srbe kao i ja za Hrvate (i sve ostale) u Saboru da su mu vjerovali 1991. i da je Srba danas 12% u Hrvatskoj. Odnosno, da odluka Pupovca da bude u službi HDZ-a ima veze s odlukom Srba u Krajini da se pobune i time zapravo naprave uslugu HDZ-u koji ih se htio riješiti iz Hrvatske.

“Ako Srbi u Hrvatskoj (neizravno) žele služiti interesima HDZ-a, ja ću služiti izravno”, to je Pupovčeva trenutna logika.

[fb_pe url=”https://www.facebook.com/pernari/posts/1868111693514605″ bottom=”30″]

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!