IGRE OKO PLINA: Nema poskupljenja, ali pitanje je – tko će to platiti?

Ilustracija
Ilustracija

Nema udara za građane što se tiče cijene plina za kućanstva, vijest je koja je odjeknula jučer, a odmah je slijedilo pitanje – tko će to platit?

Izvješće: Media servis

Da smo digli ruke u zrak cijena plina bi sigurno bila značajno veća, poručuju iz resornog Ministarstva zadovoljni epilogom ove plinske priče. Teret neposkupljenja za kućanstva podnijet će svi u lancu, ali koliko tko ne otkrivaju.

Državni tajnik za energetiku Ante Čikotić navodi kako su pronašli prostor na svim stavkama strukture potrošnje plina.
“U razgovoru sa svim dionicima u procesu, da ne naštetimo poslovanju državnih tvrtki, došli smo do rješenja i to je dokaz da se razmatranjem i analizom sustava i razgovorom sa svima može postići mjerljivi rezultat, za razliku od prethodnih garnitura koje se nisu na taj način trudili nego su im bili različiti, drukčiji interesi”, rekao je državni tajnik.

SDP-ov Branko Grčić, jedan od sudionika tih prethodnih garnitura odluku pozdravlja, jer su ti računi nenormalno visoki, ali i poziva – recimo istinu. Detalje traži i HNS- ov Ivan Vrdoljak.”Sigurno će tvrtke koje se odriču ili dijela marže ili drugih prihoda koje su do sada ubirali sigurno će lošije proći. Budimo otvoreni i to recimo”, rekao je Grčić.

“Ako su već željeli liberalizirat, a onda već nakon 15 dana rekli da ne žele imati tržišne cijene, onda će to građani negdje platiti samo je pitanje gdje će to građani platiti. Ja se iskreno nadam da neće tu razliku platiti isključivo hrvatske kompanije HEP i Plinacro, a da će INA i dalje ostvariti na domaćem plinu i na domaćoj proizvodnji plina ekstra dobit”, rekao je Vrdoljak.

Čikotić izbjegava izraz teret, već govori o pronađenom prostoru za racionalizaciju u Plinacrou, HEP-u, lokalnim distributerima i svim ostalim sudionicima u cijeni, a navodi kako su razgovarali i sa INA-om. Na procjene da će HEP platiti najvišu cijenu kupljenog socijalnog mira odgovara.”Nama je važno da HEP ne posluje s gubitkom, znači ne postoje stotine milijuna kuna koje će oštetiti HEP, nama je važno da ne bude ekstra marži”, rekao je Čikotić.

Mi živimo u EU i morat ćemo se polako navikavat da se tržišne cijene ne mogu regulirati na štetu drugih djelatnosti, jer one imaju svoje zakonitosti i troškove, ističe Srećko Ezgeta, predsjednik grupacije distributera i opskrbljivača plina u HGK, i upozorava.”Ako bi se diralo u tarife za distribuciju onda bi to zaista moglo utjecati na sigurnost. Za sada ne znamo hoće li HERA rezati tarife za distribuciju izvan okvira što je doneseno 1.1.2017. prema planovima koje su distributeri dali ili će u konačnici cijena tih neznatnih 5 posto biti nešto viša”, rekao je Ezgeta.

Objava cjelokupnog modela spriječavanja poskupljenja i dalje se čeka.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!