IDE PELJEŠKI MOST: Europska unija daje 357 milijuna bespovratnih sredstava

VELIKI PROJEKT: Gdje je zapeo Pelješki most i hoćemo li dobiti novac iz EU fondova?! 1

U tijeku je zadnja sjednica Vlade uoči drugog kruga lokalnih izbora, možda i posljednja u krnjem sastavu, odnosno bez četiri ministra.

Izvješće: Ines Cvitanović

Na samom početku sjednice premijer Plenković se pohvalio da uskoro stiže novac za projekt cestovne povezanosti s Južnom Dalmacijom koji uključuje i izgradnju Pelješkog mosta. Od EU ćemo dobiti 357 milijuna eura bespovratnih sredstava, a projekt će se provesti u tri faze od 2017. do 2021.

“Idućeg tjedna Europska komisija dovršit će sve svoje interne procedure za sufinanciranje najvećeg projekta kojeg smo do sada imali iz sredstava Europske unije”, kazao je Andrej Plenković.

A najveći trenutačni problem, Agrokor, odnosno njegov čelni čovjek traga za novcem kako bi spremni ušli u turističku sezonu.”Izvanredna uprava radi na rješavanju kredita za novu likvidnost čime bi se osigurao proces restrukturiranja i riješila sredstva za predviđeno trajanje tog procesa”, rekao je premijer.

Osvrnuo se i na usporeni rast BDP ponavljajući kako možemo biti zadovoljni kad se taj podatak stavi u kontekst i sezonski prilagodi, a možemo biti zadovoljni, nastavlja, i kada je riječ o rastu zaposlenosti, investicijama, učincima porezne reforme.

Vlada je usvojila Nacrt konačnog prijedloga zakona o osiguranju radničkih tražbina koji bi trebao poboljšati njihovu zaštitu u slučaju stečaja i blokade računa poslodavca. Ministar rada Tomislav Ćorić. “U postupku ostvarivanja prava u slučaju stečaja poslodavca povećava se dostupnost zaštite bivšim radnicima, na način da se u zaštićeno razdoblje za koje se osiguravaju prava ubraja razdoblje tri mjeseca prije otvaranja stečaja, odnosno tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa ukoliko je isti prestao šest mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka”, rekao je ministar rada Tomislav Ćorić.

Radniku se u slučaju otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem, primjerice, osigurava pravo na neisplaćene plaće odnosno naknade plaće, u visini do iznosa minimalne plaće za svaki mjesec zaštićenog razdoblja, kao i neisplaćene naknade plaće za bolovanje u zaštićenom razdoblju koju je prema propisima o zdravstvenom osiguranju bio dužan isplatiti poslodavac iz svojih sredstava, u visini do iznosa minimalne plaće za svaki mjesec proveden na bolovanju.