I TO SE MOŽE ČUTI: Udovoljimo li zahtjevima sindikata, mirovine će biti manje – tvrdi Pavić

Mirovinska reforma ponovno je u središtu pozornosti nakon što je Inicijativa “67 je previše” najavila početak prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma o promjenama uvjeta za mirovinu.

Istovremeno, ministri Marić i Pavić danas na konferenciji “Mirovine i aktivno starenje” brane svoju reformu. Članovi organizacijskog odbora Inicijative “67 je previše” danas su sa glavnog zagrebačkog Trga još jednom ponovili kako 67 godina nije prihvatljiva dob za mirovinu. Članovi Inicijative Ana Miličević i Robert Brozd.

“Pozivamo sve građane u naredna dva tjedna da iskoriste priliku koju smo dali. Mi smo potrošili velika sredstva, i ljudska i financijska, ali to je bio jedini način da damo priliku svim građanima da se izjasne, da ostvarimo referendum na kojem će reći što misle o prijedlogu zakona”, rekla je Miličević.”Sutra, od 8 sati nadalje otvaramo više od 300 štandova u preko 200 gradova i općina diljem Hrvatske. Želja nam je obuhvatiti što veći broj lokacija kako bi što više građana imalo priliku dati svoj potpis.”

Istovremeno, ministar rada i mirovinskoga sustav Marko Pavić sa konferencije Aktivno starenje i mirovine ponavlja tko zapravo ide u mirovinu sa 67 godina. “I dalje oni koji ulaze mladi na tržište rada tako naši građevinski radnici, medicinske sestre, gospođe u trgovinama, oni će moći ići u mirovinu sa 60 godina i 41 godinom staža. Oni koji studiraju do 24 godine sa 65 godina života. Samo oni koji neće moći skupiti će raditi do 67”, rekao je Pavić.

Dodaje da ne podcjenjuje zahtjeve sindikata. No, upozorava na crni scenarij koji očekuje građane ako im Vlada udovolji. “Ali isto tako znamo da ukoliko taj referendum prođe imat će 45 milijardi kuna duga i 7 posto manju mirovinu”, rekao je Pavić.

Ovaj ogroman iznos ministar Marić nije htio komentirati. No, ako naša refroma prođe nikakvih rezanja neće biti, odlučno poručuje.”Ja nisam radio te izračune. Ja sam prezentriao jedan širi okvir, koliki je udio mirovina u samom proračunu, ali isto tako vrlo jasno naglasio da od prvog dana kada smo prvi proračun radili za 2016. godinu to je bila jedina stavka za koju smo vrlo jasno rekli da nema govora o bilo kakvom rezanju, smanjivanju i uštedama”, rekao je Marić.

Premijer Plenković kaže da se Vlada ne boji referenduma. Sindikate proziva zbog pristranosti.

“Kao prvo, laž je da je granica od 67 godina iz ove mirovinske reforme. Ta brojka stoji tamo iz reformi i zakonskih izmjena iz vremena SDP-ove vlade. Tada ti isti čelnici sindikata nisu prikupljali potpise i nisu se dali instrumentalizirati, nisu se dali u političku bitku”, rekao je Plenković.

Da se referendum održi potrebno je u narednih 15 dana prikupiti oko 385.000 potpisa. Štandovi će u Zagrebu uglavnom raditi od osam do 20 sati, a sve lokacije se mogu naći na web stranici inicijative. U međuvremenu, sindikatima je stigla odbijenica iz Crkve. Zagrebačka nadbiskupija sindikatima neće dozvoliti da ispred crkava i crkvenih prostorija prikupljaju potpise.

Kako su pojasnili iz Nadbiskupskog duhovnog stola, ne zauzimaju ničiju stranu, ali smatraju da sindikati imaju mogućnosti na redovit način i uz stanovitu financijsku potporu, ostvarivati svoje inicijative. Prikupljanje potpisa za referendum počinje u ponoć, a trajat će do 11. svibnja.