I TO JE HRVATSKA: Toliko smo bogati vodom da bi mogla biti besplatna – zašto nije?

Hrvatska je poznata po zalihama pitke vode, koje imamo najviše u Europskoj uniji, ali svejedno plaćamo visoku cijenu vode koju trošimo, umjesto da ona kao opće dobro bude čak i besplatna.

Najveći razlog visokoj cijeni je je veliki gubitak pitke vode koja nestaje u starim i dotrajalim cijevima, u kojima se prema procjenama gubi čak 50 posto vode.

Negdje se i vide pomaci, pa su tako u Labinu u posljednjih pet godina smanjili gubitak vode za 10 posto.

“Radimo na sustavnoj zamijeni pojedinih dionica, tako da nam se ona uklapa u određene projekte sa sufinanciranjem Hrvatskih voda”, rekao je za HRT Dino Škopac, direktor Vodovoda Labin.

Ali, Labin je rijetka svijetla točka, jer Hrvatska gubi pitku vodu na svakom koraku, o čemu Danko Bionić, voditelj Sektora razvitka Hrvatskih voda, kaže:

“Vodovodna infrastruktura u RH najstarija je u velikim gradovima i jasno, tamo su i problemi i gubitci najveći… Ako su veći gubitci tu su veći pogonski troškovi, veća pumpanja i onda su cijene vode nešto više zbog toga”.

Znači, kada bi gubitci bili manji i pogonski bi troškovi bili manji, pa bi logikom i cijena vode za potrošače bila bitno manja. Uz sve to Hrvatska ima oko 200 komunalnih tvrtki, a kako bi se povećala učinkovitost sustava, rješenje se vidi u njihovu ujedinjenju.

“Oko 48 posto ukupno zahvaćene vode su naši gubitci, tako da bi se okrupnjavanjem i uz primjenu određenih tehnologija, gubitci mogli svesti na manju mjeru”, zaključuje Marijan Kavran iz Klastera za vodu.