HRVATSKA U PROBLEMU: Traže se radnici, diže se kvota za strance, a imamo 158 tisuća nezaposlenih

Hrvatsku je zahvatila kriza zapošljavanja. No, ovaj put u lošijoj su situaciji poslodavci, koji u većini sektora ne mogu pronaći kvalitetnu radnu snagu.

Poslovni stručnjak za Media servis objašnjava na koji se način promijenilo tržište rada i što iz cijele priče za sebe mogu izvući radnici.

Godišnja kvota dozvola za zapošljavanje stranaca povećana je na 65.100 dozvola, ali poslovni stručnjak Danko Sučević smatra da to neće riješiti problem izvan turističke sezone.

“Po meni uvoz radne snage nije neko sretno rješenje za Hrvatsku. Mi možemo razgovarati isključivo i samo BIH. Hrvatska nema nekakvih konkurentnih industrija, gdje bi netko, naprimjer iz Sirije došao radije tu nego u Njemačku ili Austriju”, kaže Sučević.

Javni sektor je pod većim pritiskom od privatnog zbog nedostatka kvalitetnog kadra, nastavlja Sučević.

“Sasvim sigurno znam da vam je, ako tražite računovođu, u javnom sektoru već jako jako teško naći kvalitetnog računovođu, zato što su plaće u privatnom sektoru puno veće nego koeficijenti koji se mogu dobiti na osnovu kvalifikacija i radnog mjesta u javnom sektoru.

“Međutim, na burzi rada je još uvijek je više od 158 tisuća nezaposlenih. Oko 100 tisuća njih spada u kategoriju trajno nezaposlenih. Problem je u neadekvatnom školskom sustavu”, kaže Sučević.

“Sve dok je vama studiranje samo na državnim fakultetima besplatno, vi ćete uvijek birati državni fakultet. Ako se ne možete upisati na građevinu, informatiku ili strojarstvo, malo simplificiram, onda ćete se upisati na filozofiju. Imate one priče u medijima o ljudima koji imaju tri fakulteta pa ih nitko neće zaposliti. Pa da, kad imaš tri fakulteta koje nitko ne treba.”

Situacija na tržištu rada trenutno ide na ruku radnicima. U razdoblju od siječnja do prosinca 2018. godine prosječna plaća je iznosila 6242 neto, što je nominalno za 4,3 posto više nego u 2017. Iseljavanje i gospodarski rast doprinjeli su tome da radnici sada mogu odbijati slabije plaćene poslove.

“Za radnike će biti sve bolja situacija, zbog te konkurencije iz vana. Kad imate opciju otići u Austriju, koja je tu 200 metara od nas, onda su vam i pregovaračke pozicije bolje.”

S druge strane događa se kriza poslodavaca, kaže Sučević. Prioriteti pri zapošljavanju uvelike su se promijenili.

“Prije smo imali cilj zapošljavati samo najbolje, a sad nam je cilj zaposliti dovoljno dobre. Obzirom da školstvo izbacuje ljude koji operativno ništa ne znaju, onda nam je kriterij motivacija i marljivost, a ostalo ćete skupiti kod nas.”