HITNO RACIONALIZIRATI JAVNI SEKTOR: Može li to novi ministar uprave Ivan Malenica?!

Rast BDP-a i kreditni rejting na investicijskoj razini govore nam da se neke stvari u Hrvatskoj ipak kreću. Mijenja se i situacija na tržištu rada.

Izvor: Media servis

Plaće – statistički – rastu, pada broj nezaposlenih. Naravno, jednim velikim dijelom i zbog masovnog iseljavanja, ali sve češće čitamo i kako se poslodavci žale da ne mogu pronaći radnike iako im nude brda i doline.

Stoga su i uvedene kvote za strane radnike u deficitarnim zanimanjima. Je li konačno došlo vrijeme za rezanje javnog sektora? Ima li sada dovoljno posla kod privatnika?Je li godinu dana dovoljno da se u to upusti novopečeni ministar uprave Ivan Malenica?

Kada je početkom lipnja bonitetna agencija Fitch hrvatski kreditni rejting podigla na investicijsku razinu bilo je pohvala, ali i pokuda. Naglasili su da pred Hrvatskom ostaje izazov stukturnih reformi, uz poseban naglasak na javni sektor. Ministar financija Zdravko Marić tada je rekao kako se slaže s većinom, ali dodaje:

“U javnoj upravi imate izuzetno kvalitetnih, pametnih, sposobnih i radišnih ljudi. U konačnici kada gledate i brojne izazove s kojima se javna i državna uprava suočavala sve ovo vrijeme na adekvatan način adresirala. U isto vrijeme ne možemo reći da je kompletna uprava na jedan adekvatan način poslužena. Ono što je važno i što se uvijek gleda, koliko god u tom segmentu rezultati bili možda malo slabije mjerljivi, ali rezultati su jedino i ključno mjerilo”, rekao je Marić.

Između ostaloga, smatra Marić da treba srediti sustav nagrađivanja radnika u javnom sektoru. “Ja se slažem s vama u ovom djelu da trebamo razgovarati i o ukupnom volumenu i ukupnom izdvajanju, u smislu plaća, hladnog pogona i svega što se tiče državne uprave. Ali ja ću uvijek na prvo mjesto staviti efikasnost i što mi svi skupa, kao porezni obveznici, dobivamo od te javne uprave. U nekom trenutku jednostavno moramo svi biti svjesni da se ne može krenuti parcijalno nego na jedan sustavan način. I što se tiče same organizacije i funkcioniranja javne uprave, ali naravno i sustava plaća i nagrađivanja”, smatra Marić.

Da je pravi trenutak za racionalizaciju javnog sektora smatra ekonomski stručnjak Damir Novotny.”Gotovo je sigurno da je ovo dobar trenutak jer su pozitivni trendovi u gospodarstvu izraženi, povlačenje novca iz europskih fondova potiče ulaganja, ali i sama činjenica da su perspektive dobre, a i u samoj EU konjuktura je za sada obećavajuća. Tako da su sve to okolnosti, i vanjske i unutarnje, koje bi mogle ohrabriti kreatore ekonomskih i javnih politika na provođenje novih reformi, koje se zapravo znaju. Već više od desetljeća o tome govorimo”, rekao nam je Novotny.

Naravno, potrebna je politička volja. A u Hrvatskoj se cijelo ovo vrijeme govori da ona opcija koja odluči obračunati se s problemom masivne i neefikasne javne uprave, odnosno odluči podijeliti otkaze, zasigurno gubi iduće izbore.

“Mislim da je to jedan mit koji se provlači kao alibi za neprovođenje reformi. Zemlje srednje i istočne Europe su provele te strukturne promjene i prilagodbe koje su omogućile ubrzani rast. U nekim zemljama je to prošlo relativno neprimijećeno. Recimo Slovenija je u zadnjih desetak godina provela velike reforme, a da do političkih potresa nije došlo”, rekao je Novotny.

Koji je recept tih zemalja, pitali smo Novotyja.”Nisu bile nagle promjene nego su bile, da tako kažem, puzajuće. Trajale su pet ili šest godina i ono što je najvažnije – krenulo se od stvaranja uvjeta za brzi rast investicija. Naročito je u Sloveniji to bio slučaj, ali i u Češkoj i Slovačkoj. Gdje su investicije, pogotovo inozemnih ulagača, otvorile brojna radna mjesta. Tako da su se ljudi, koji su imali utočište u javnom sektoru, sami opredijelili za posao u privatnim kompanijama jer je plaća bila bolje ili su uvjeti rada bili bolji”, rekao je Novotny.