EUROSKEPTICIZAM RASTE: Evo što kažu premijer Plenković, Sinčić i Bulj

plenković, sinčić, bulj

Ujedinjeno Kraljevsto napušta Europsku uniju, čelnici zemalja članica ovog tjedna bili su fokusirani na Brexit.

Piše: Andrea Barać

No prema zadnjem istraživanju Eurobarometrau Hrvatskoj je veći postotak građana koji zaziva izlazak iz Unije, nego u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Budući da je na čelu proeuropske Vlade premijer Andrej Plenković tvrdi borimo se, a medijima poručuje – pomozite i vi. Uvjeren je da je podrška Uniji među Hrvatima stabilna.

Dok su čelnici država članica EU-a raspravljali o Brexitu i pregovorima, Eurobarometar je objavio je u Hrvatskoj 52 posto građana za ostanak u Uniji, ostali ili su neodlučni ili su za izlazak.

Veći je to broj euroskeptika nego u Ujedinjenom Kraljevstvu. Premijer Plenković ne dvoji kakvi bi bili rezultati da se ponovno provede referendum na tu temu: “MVEP i dalje radi kontinuirana mjesečna istraživanja i prema tim istraživanjima ta podrška više-manje je stabilna. I da je sutra referendum mislim da bi većina bila za”, rekao je premijer.

A onda smo provjerili kako građani dišu, jesu li za ostanak ili izlazak i zašto. Plenković kaže postoje stranke i saborski zastupnici koje ne gledaju supstancu članstva i šire euroskepticizam. ‘Ja se borim protiv toga’, rekao je premijer i novinarima poručio: “Pomozite malo, lijepo pedagoški tumačite što je europski projekt. Ako se netko trudi to sam onda ja, uveo sam da nakon svakog Europskog vijeća idemo pred Sabor”, istaknuo je Plenković.

Jedna od tih prozvanih stranaka koje zazivaju izlazak iz EU-a je Živi zid. Šef stranke Ivan Vilibor Sinčić: “Broj Hrvata koji su razočarani politikom i Europom najviše raste jer Plenkovićeva Vlada nije napravila ništa da se zemlja reformira. On i njegova stranka su glavni uzrok nepovjerenja u politički sustav i njegov europski projekt za koji se zaklinjao da će preporoditi Hrvatsku preko noći, a mi kao euroskeptici smo znali da to neće i ne može biti”, rekao je Sinčić.

Na upit je li baš sve u EU negativno, odgovorio je: “Negativne strane daleko premašuju pozitivne. Dovedeni smo u kolonijalni položaj gdje nas bogate zemlje poput Njemačke koriste kao koloniju za eksploataciju ljudskih i materijalnih resursa. Sve više ljudi to shvaća i drago mi je”.

A MOST-ovac Miro Bulj koji je na referendum bio protiv ulaska u EU, kaže danas bi zaokružio isto. Ne čudi ga što mnogi Hrvati žele izaći iz Unije, a na upit vidi li ikakav pozitivan pomak u zemlji otkako smo članica, odgovorio je: “Pravosuđe nam je na dnu, po BDP-u je iza nas samo Bugarska, Rumunjska nas je stigla. Imamo nešto pozitivno – dodvoravanje naših političara europskim činovnicima po Bruxellesu. Našim vrhovima politike Hrvatska je neželjena žena, da bi ostvarili svoje ciljeve da bi postali predsjednici EU-a, Europskog vijeća ili nečeg drugoga”, istaknuo je Bulj.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!