DRAMATIČNA PORUKA IZ SLAVONIJE: Ove godine gotovo 600 prvašića manje ili 29 razrednih odjela!

djevojčica, škola

Prema podacima koje je do sada prikupio Sindikat hrvatskih učitelja iz Osječko-baranjske, Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske te Požeško-slavonske županije, školsku godinu 2017./2018. pohađat će čak 586 prvašića manje, a to znači 29 razrednih odjela manje nego u prošloj školskoj godini.

“Nedostatak učenika izazvat će formiranje kombiniranih razrednih odjela, a učitelji, nastavnici i ostali djelatnici ostat će bez norme i posla. Jedini koji konkretno pomažu su povjerenstva za zbrinjavanje tehnoloških viškova i zahvaljujući Andreji Dorić, učiteljici savjetnici i sindikalnoj povjerenici u Osječko-baranjskoj županiji, te Aleksandru Lukadinoviću, voditelju područnog ureda Osijek, mnogi učitelji i nastavnici zbrinuti su po školama. Neki ravnatelji ipak odbijaju uputnice Povjerenstva te kao razloge navode mjesto stanovanja, raspored koji se, kao, ne može promijeniti, pa čak i spol”, upozorava Sindikat hrvatskih učitelja Područnog ureda Osijek, dodajući kako predlažu stroge sankcije za ravnatelje koji ne poštuju uputnice Povjerenstva.

Doda li se tome nepoštovanje i obezvrijeđenost učitelja i nastavnika, Sindikat strahuje da se buduće generacije neće željeti opredijeliti za ovo zanimanje. Sve ove probleme SHU raspravit će s Vladom na sastanku u ponedjeljak, 5. lipnja.

“Raspravljat ćemo o izmjeni Zakona o osnovnom obrazovanju, što je nama jako važno jer je u Slavoniji veliko iseljavanje, a što poteže i gubitak učenika. Kad nemate učenika, nema ni razreda. Nailazimo na otpor ravnatelja jer je u Zakonu o osnovnom obrazovanju tumačeno da u slučaju zbrinjavanja tehnoloških viškova osoba može zasnovati radni odnos, a ne da mora. Tu nastaje problem i poslodavci ga koriste. Povjerenstvo pošalje uputnicu u školu, no škola to zanemari i netko tko, primjerice, ima višegodišnje radno iskustvo ostaje bez posla. Na sastanku želimo dokazati da trebaju izmijeniti članak i da se zbrinjavanje tehnoloških viškova treba i mora zasnivati na osnovi uputnice Povjerenstva”, rekao je za Glas Slavonije Lukadinović, dodajući da 29 razreda manje znači i 29 učitelja manje koji nemaju školu u koju ih se može poslati.

Sindikat upozorava i na druge brojne probleme, među kojima je i neshvaćanje važnosti obrazovanja, ali i neujednačenost sudske prakse koja je kulminirala na tužbama zbog isplata jubilarnih nagrada za 2013. godinu. Dogodilo se da dvije osobe u istoj zbornici imaju različito pravomoćno riješene predmete, upozorava područni SHU.