DRAMA ZVANA BREXIT PRI KRAJU: Upitno još hoće li rastanak biti s dogovorom ili bez njega

Ilustracija: Pixabay.com
Ilustracija: Pixabay.com

Za nešto više od tri mjeseca razvod Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije postat će služben.

Pripremio: Milan Pavičić

Međutim, još je upitno hoće li taj rastanak biti s dogovorom ili bez njega. Prijedlog o Brexitu britanske premijerke Therese May prihvatili su europski čelnici, ali ostaje joj još jedna bitka, prema mnogima i najteža – dogovor mora izglasati britanski parlament.

Mnogi zastupnici žestoko mu se protive, a May smatra da je pred njima jedno od najvažnijih glasanja koje će odrediti budućnost zemlje. Hoće li ga prihvatiti ili ne, trebalo bi se znati u utorak, no kako piše Sunday Times očekuje se da će May odgoditi glasanje i da će sljedeći tjedan otputovati u Bruxelles kako bi od EU-a tražila bolje uvjete.

Britanci su bili kritični prema Europskoj uniji i prije nego što su odlučili napustiti zajednicu. Zbog nezadovoljstva u javnosti, tadašnji britanski premijer David Cameron je 2013. najavio održavanje referenduma.

“Britanskom narodu dat ćemo referendum s jednostavnim izborom – ostati ili otići.”Predreferendumske kampanje bile su žestoke, pogotovo ona pobornika izlaska, a neke njihove tvrdnje, prema mnogima, nisu bile istinite. Referendum je održan u lipnju 2016. Odaziv glasača bio je veći od 70 posto, a 52 posto njih odlučilo se za napuštanje Europske unije.

Međutim, zemlje Ujedinjenog Kraljevstva u glasanju nisu bile ujedinjene. Englezi i Velšani uglavnom su se odlučili za izlazak, dok je u Škotskoj i Sjevernoj Irskoj većina birala ostanak. Premijer Cameron je nakon referenduma podnio ostavku. Poručio je da je Britanija snažnija i sigurnija u Europskoj uniji i da se za to borio, ali da je narod odlučio drugačije.

“Mislim da je zemlji potrebno svježe vodstvo koje će nas voditi na ovom novom putu. Učinit ću sve što je u mojoj moći da primirim brod u nadolazećim danima, ali ne mislim da bih ja trebao biti kapetan koji će upravljati brodom prema novom odredištu.”

theresa may 1

Camerona je naslijedila Theresa May, koja je rekla kako neki političari smatraju da bi se trebalo oglušiti na rezultate referenduma. “Brexit znači Brexit”, istaknula je May.”Moramo napustiti Europsku uniju i kreirati našu novu ulogu u svijetu. Moramo pretvoriti Britaniju u zemlju koja ne radi samo za privilegiranu manjinu nego za svakog od nas. Da bismo to postigli, moramo se udružiti kao stranka i kao zemlja iza snažnog vodstva i zajedno ćemo sagraditi bolju Britaniju.”

Uslijedilo je više od dvije godine pregovora, prepunih prepucavanja i prepirki između dviju strana. Neslaganja je bilo i u britanskoj Vladi, zbog svog prijedloga za Brexit May je izgubila osam ministara. Glavna prepreka postizanju dogovora bila je kopnena granica između Republike Irske i Sjeverne Irske, a javio se i problem oko Gibraltara. Dugogodišnja drama je na kraju kulminirala sastankom šefova Vlada i država zemalja članica Unije prošli mjesec, na kojemu je dogovor o rastanku prihvaćen.

Preostaje samo da ga ratificiraju britanski i europski parlament, a May je najavila da će svoj dogovor braniti svim snagama. “Ovo će biti jedno od najvažnijih glasanja u parlamentu. O njemu ovisi hoćemo li ići zajedno u bolju budućnost ili ćemo otvoriti vrata dodatnim podjelama i nesigurnostima. Britanski narod ne želi se više svađati oko Brexita. Žele dobar dogovor kojim se poštuje referendum i koji nam dopušta da se ujedinimo kao zemlja.”

Upoznat s nezadovoljstvom zbog britanskog prijedloga, predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker je poručio: “Ovo je najbolji mogući dogovor za Britaniju, najbolji mogući dogovor za Europu. Ovo je jedini mogući dogovor. Jedini mogući dogovor.”Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk je, pak, naglasio da bez obzira na to kako će sve završiti, Europska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo ostat će prijatelji. Hoće li zaista tako biti i ako britanski zastupnici odbiju prihvatiti dogovor, preostaje vidjeti.