CIJENA NEKULTURE: Debele kazne za neposluh zagrebačkog komunalnog reda

Foto: Facebook

Podulja je lista prekršaja, nekih i pomalo bizarnih, za koje komunalni redari, prema novom prijedlogu, mogu stanovnike metropole ozbiljno “opaliti po džepu”.

Pripremio: Branimir Fagač

Zagrepčani vole svoj “beli grad”, a briga o čistoći oduvijek im je visoko na listi prioriteta. Tako je, na primjer, prema odluci o komunalnom redu, za bilo kakvo onečišćavanje javne površine predviđena kaznu od 700 do 1000 kuna.

Za “kažnjavanje nekulture” nadležni su komunalni redari, a popis je prekršaja, za koje stanovnike metropole mogu “opaliti po džepu”, impresivno podugačak.

Spomenutoj “gospodi” najviše glavobolje, zadaju problemi sa smećem, jer čini se, svim tim bjelosvijetskim dojdekima sa “uvezenom” nekulturom, koji su životnu sreću odlučili potražiti u Zagrebu, čistoća baš i nije jača strana.

Jer, zaista je neshvatljivo da, tim i takvim, pojedincima padne na pamet odlagati otpad na za to nepredviđena mjesta, te njegovo paljenje, bez dozvole nadležnih.

No, usudite li se nekontrolirano baciti otpad, komunalni će vas redari kazniti iznosom od 1000 kuna, baš kao i za namjerno uništavanje spremnika za odlaganje otpada, te bacanje gorućih predmeta u njih.

Zbog takvog neodgovornog ponašanja, nadležni su odlučili povisiti kazne. Tako su svote predviđene nedavnim prijedlogom odluke o načinu prikupljanja otpada, znatno veće od onih u odluci o komunalnom redu.

Prema novom prijedlogu, kazna za nerazvrstavanje otpada iznosi 3000 kuna, a 5000, uzrokovanje pojave neugode drugoj osobi zbog neugodnih mirisa. Za neredovitu predaju otpada globa je čak 10.000 kuna.

otpad, smeće

S druge strane, najveća je kazna za fizičke osobe, prema odluci o komunalnom redu 2000 kuna.

Tim će iznosom biti kažnjeni oni koji redovito ne održavaju vanjske dijelove stambene zgrade, kao i oni koji prilikom njene obnove ne vode računa o tome da se novi dijelovi uklapaju u cjelovit izgled objekta.

Globom od 700 do 1000 kuna kažnjava se postavljanje vanjske rasvjete ili kamera, suprotno pravilnicima. Tako su, primjerice, dopuštene kamere postavljene u protuprovalne svrhe, ali ne i one koje narušavaju privatnost drugih osoba.

Iako je teško zamisliti da bi tako nešto netko uopće i htio, u stambenim zgradama nije dopušteno postavljanje bodljikave žice ili šiljaka čime bi se mogla ugroziti nečija sigurnost.

Opasnost predstavljaju i jarboli, zastave, te Božićni ukrasi. Pri njihovu postavljanju i uklanjanju treba se striktno držati pravilnika. U suprotnom prijeti kazna do 1000 kuna.

Jedan od najomrženiji zimskih športova, pogotovo onih građana koji žive u stambenim zgradama, rad je lopatom. No, u slučaju neočišćenog nogostupa od snijega i leda, kazne su od 1000 do 2000 kuna.

U proljeće i ljeto, ne želite li osjetiti bijes komunalnih redara, lopatu treba zamijeniti škarama, jer će neuredna ukrasna živica, budžet kućnog savjeta umanjiti od 700 do 1000 kuna.

Zagrepčani koji imaju dvorište, vrt, voćnjak ili neko drugo zemljište moraju ga, također, uvijek držati čistim i urednim.

U suprotnom, na kućnu adresu stiže kazna od 600 do 900 kuna. Isti iznos morat će podmiriti i onaj tko postavlja klimatizacijski uređaj, antenu ili neki drugi predmet suprotno pravilniku.

Nadalje, građevinski radovi, nikako ne bi smijeli biti isprika pojedincu za neobzirno ponašanje prema sugrađanima. Jer, samo se uz posebno rješenje može koristiti javna površina za istovar, smještaj i utovar građevnog materijala.

Nikakvih tragova onečišćenja ne smije biti ni u slučaju kada se na javnoj površini istovaruje, slaže ili pili drvo za ogrjev.

Spomenute su radnje dopuštene sve dok se ne ometa promet, no sva se drva moraju ukloniti u roku od 24 sata, a čak i ako ostane piljevine, prijeti kazna od 700 do 1000 kuna.

Odluka o komunalnom redu ne kontrolira samo stanare neke stambene zgrade ili privatne kuće, nego se obračunava i s onima koji sprejevima uništavaju gradsku imovinu. Upravo su grafiti gradonačelniku Bandiću najbolnija točka.

U odluci se, naime, navodi da onaj tko premjesti, ukloni, ošteti ili uništi neki spomenik, skulpturu, spomen-ploču i sakralno obilježje može biti kažnjen i s 2000 kuna.

Tako odgovorni u metropoli, osim “uvezene” nekulture i neurednosti, pokušavaju stati na kraj i istom takvom nepoštivanju prema svemu zagrebačkom.