BURA OKO HITNE: Onaj tko dođe neopravdano po pomoć platit će 150 kuna

rebro, klinički bolnički centar, hitna služba

U jeku rasprava o reformi Hitne pomoći, koja bi trebala krenuti do lipnja, ministar zdravlja Dario Nakić u Zagrebu je promjene iznio predstavnicima zdravstvenih ustanova, zavoda za hitnu medicinu te županija.

Prvi put hitne timove s liječnikom imat će 19 manjih gradova, poput Trilja, a neopravdani dolasci na Hitnu plaćati će se 150 kuna, prenosi Media servis.

U sjeni bure oko najave da od 1. svibnja kreće naplata hitne pomoći ako se nije radilo o hitnom slučaju, ministar Nakić poručuje cilj je rasteretiti sustav i osigurati bolji standard. Troškove povećanja mreže hitne pomoći podijelit će županije i država.

“Za sada imamo da je to nešto više od 6 milijuna kuna na godišnjoj razini, koje će sufinancirati županije. Ministarstvo, odnosno HZZO će također dodatno sufinancirati s 15 milijuna kuna. Međutim, konačni cilj je da postignemo uštede na nepotrebnim dijagnostičkim pretragama, laboratorijskim nalazima, nepotrebnim radiološkim pretragama i nepotrebnim slanjem pacijenata u objedinjene hitne prijeme ponekad i do 100 km udaljene, ukoliko to može napraviti liječnik koji se nalazi u njihovom mjestu”, rekao je ministar Nakić.

U Splitsko-dalmatinskoj i Primorsko-goranskoj županiji zadovoljni su, jer će neke sredine primjerice Trilj po prvi put dobiti hitni tim, a neke kao Crikvenica dobiti dodatne.

Ravnatelj županijskog Zavoda za Hitnu medicinu Leo Luetić i Đulija Malatestinić, pročelnica za zdravstvo Primorsko-goranske županije.

“Mislim da je to jedan iskorak na bolje. Za sada imamo 70 timova hitne medicine jedan i imamo 30 timova hitne medicine dva. S novom promjenom bismo trebali imati 75 timova jedan, a 25 timova dva”, rekao je Luetić.

“Dva tima su bila tim dva, sad ćemo imati ukupno pet. Također, za vrijeme turističke sezone i Ministarstvo turizma i lokalne zajednice i županija dodatno osiguravaju veliki broj timova putem doma zdravlja i zavoda za hitnu, isto tako i na autocesti, tako da vjerujem da ćemo spremni dočekati turističku sezonu kao i uvijek do sada”, rekla je Malatestinić.

No ima i nezadovoljnih. Međimurski župan Matija Posavec očekuje ispravljanje nelogičnosti, poput one da gradovi s 11 tisuća stanovnika imaju 10 timova, a Čakovec svega pet, iako s okolicom ima četiri puta veću populaciju.

“Najmanje deset timova hitne medicine u tom gradu mora ostati jer je administrativno središte županije. S druge strane, dobro je da jedan tim hitne medicine ide u još jedan grad u našoj županiji i vjerujem da će taj jedan dodatni tim hitne medicine biti odobren od strane ministarstva”, rekao je Posavec.

Slične primjedbe, kao i nedoumice kako će u praksi izgledati preusmjeravanje pacijenata u zavode za Hitnu, a koje bi trebale odraditi medicinske sestre, u raspravi su do 2. svibnja. Nova mreža proraditi bi trebala početkom lipnja.