BOGATE FOTELJE EU PARLAMENTA: Zastupnici punih džepova

Utakmica za fotelje u Europskom parlamentu je za nama, a da je ona i natjecanje za astronomske plaće i razne privilegije govore podaci o primanjima za koje europarlamentarci ne moraju čak nikom niti polagati račune.

Zastupnik u Europskom parlamentu mjesečno će dobivati plaću u bruto iznosu od 8757,70 eura (oko 65.000 kuna). Kada se oduzme porez, ostaje im nešto manje (ovisi o zemlji iz koje dolaze), ali još uvijek više od 5000 eura (oko 37.000 kuna).

Na raspolaganju im je mjesečno i 4513 eura (oko 33.000 kuna) za troškove rada ureda. I baš je o tome bilo mnogo rasprave, jer zastupnici ne objavljuju transparentno na što ga troše.  A Europski sud pravde presudio je da to i ne moraju, piše Dnevnik.hr.

Zastupnicima su potrebni i asistenti, pa je svakom eurozastupniku mjesečno na raspolaganju 24.943 eura (oko 184.000 kuna) za njihove plaće. Četvrtina tog budžeta mora biti iskorištena za plaće asistenata u Bruxellesu, a ostalih 75 posto na plaće asistenata zaposlenih u državi članici europskog zastupnika. Ne mogu zaposliti svoje rođake.

Zastupnici imaju i pravo na povrat novca za putovanja vezana za parlamentarne sastanke u maksimalnom iznosu do 4454 eura godišnje (oko 33.000 kuna). Tu je i pravo na ”džeparac” od 320 eura (oko 2400 kuna) dnevno za svaki dan koji su prisutni u Bruxellesu ili Strasbourgu na službenom putovanju. No taj iznos dobit će samo ako je zabilježeno da su glasali u Parlamentu. Ako nisu bili prisutni na zasjedanju i glasali, ”džeparac” im se smanjuje na 160 eura (oko 1200 kuna).

U gradovima u kojima zasjeda Parlament, imaju mogućnost korištenja i službenih vozila Europskog parlamenta kada borave u Bruxellesu i Strasbourgu. Imaju pravo na povrat dvije trećine svojih medicinskih troškova. Zanimljivo je i to da prestankom rada na zastupničkoj poziciji ne prestaje i njihovo financiranje. Eurozastupnici koji su odradili minimalno jednu godinu mandata u Europskom parlamentu imaju pravo na ”džeparac” u iznosu mjesečne zastupničke plaće za svaku godinu koju su proveli u parlamentu. A zastupničku mirovinu mogu zatražiti već sa 63 godine. Ona iznosi 3,5 posto zastupničke plaće za svaku punu godinu koju su proveli u Parlamentu i isplaćuje se iz budžeta Europske unije.